Elemzések A magyar ipar jobban teljesít

A magyar ipar jobban teljesít

MTI | 2015.06.12 11:09

A magyar ipar jobban teljesít

Áprilisban 6,3 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képes a nyers és a munkanaphatástól megtisztított mutató szerint egyaránt - erősítette meg a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz mérve 0,1 százalékkal mérséklődött az ipari kibocsátás. Az adatok megegyeznek az egy héttel ezelőtt közölt első becslés számaival. Az export 8,2, a belföldi értékesítés viszont csak 0,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a feldolgozóipar eladásai 3,1 százalékkal nőttek.

Az ipar teljesítménye 19 hónapja megszakítás nélkül emelkedik éves összehasonlításban, és a márciusi 11,6 százalékos kiugró ütemével nyolchavi rekordot döntött. Idén január-áprilisban az ipari termelés 7,6 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 63 százalékát adó külpiaci eladások 10, a hazaiak 5,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest.

A kiigazítatlan adatok szerint januárban 6,2 százalékkal, februárban 6,0 százalékkal, márciusban 11,6 százalékkal nőtt az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest. A munkanappal kiigazított adatok januárban 8,6, februárban 6,0, márciusban pedig 9,0 százalékos növekedést mutattak.

A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét képviselő két alág közül a 37 százalékkal részesedő járműgyártás kivitele 13,0 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 14 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 2,3 százalékkal nőttek. Az élelmiszerkivitel 7,7, a gyógyszerexport 23,4, a gumi és műanyag termékeké 18,2 százalékkal nőtt.

A belföldi értékesítésben az autóipari beszállítók jóvoltából a járműipari eladások 38,7 százalékkal nagyobbak voltak a tavaly áprilisinál, de a gépek és berendezések, valamint a számítástechnikai eszközök eladása is 15,1, illetve 16,4 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben az élelmiszeripar belföldi eladásai 7,4, a textil és ruházati, valamint bőripari cikkeké 5,1, a vegyi termékeké 7,0 a gyógyszereké 9,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az új exportrendelések 4,8, a belföldiek 10,6 százalékkal nőttek éves összehasonlításban. Az összes exportrendelés 13,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, de a belföldiek már ötödik hónapja elmaradtak - áprilisban 5,7 százalékkal - az egy évvel korábbiaktól.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a feldolgozóipar termelése 6,7 százalékkal bővült 2014. áprilishoz viszonyítva. Az energiaipar - villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás - kibocsátása 5,7 százalékkal emelkedett. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés 30 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 16,9 százalékkal nőtt.

A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 3,2 százalékkal meghaladta egy évvel korábbit. Az iparág két domináns szakágazatából a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 2,4 százalékkal csökkent, míg a nagyobbik, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 8,9 százalékkal bővült.

A feldolgozóipar több mint egytizedét adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása - hat havi növekedés után - áprilisban 0,9 százalékkal mérséklődött, elsősorban az összes értékesítésből közel 60 százalékot képviselő hazai eladások visszaesése miatt.

A kisebb súlyú gyógyszergyártás 8,8 százalékkal haladta meg 2014 áprilisának szintjét, főként az exportkereslet élénkülése miatt. A gép, gépi berendezés gyártása 4,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt a motor, turbina gyártása szakágazat kivitelének visszaesése miatt - közölte a KSH.

Kiemelt Partnereink