Gyártósor Csak az emberi munkaerővel együtt lehet teljesen kihasználni az automatizálást

Csak az emberi munkaerővel együtt lehet teljesen kihasználni az automatizálást

autopro.hu/P.B. | 2021.04.14 04:20

Csak az emberi munkaerővel együtt lehet teljesen kihasználni az automatizálást

Fotó: SMC

A koronavírus-járvány az elmúlt egy évben jelentősen felgyorsította a digitalizációs és automatizációs trendeket, de a hatékonyságnövelés érdekében a gyártók eddig is keresték a számukra megfelelő Ipar 4.0-ás megoldásokat. Jól látszik a mostani válságban az is, hogy azok vészelik át könnyebben, akik felkészültek a modern technológiákkal.

Hirdetés

A Manufacturing Global című szaklap két brit gyártással foglalkozó vezetőt kérdezett meg az automatizálás fontosságáról. Gavin Mee, az UiPath brit és ír részlegének ügyvezető igazgatója elsőként azt emelte ki a lapnak, hogy az automatizációnak hála a vállalat humánerőforrása végre a kreativitást igénylő területekkel és az ügyfelekkel való kommunikációval foglalkozhat, míg a monoton munkákat elvégzik a robotok.

Mint fogalmazott, a robotok a hét minden napján, a nap mind a huszonnégy órájában képesek dolgozni különösebb hiba nélkül, ráadásul jóval gyorsabban, mint az emberek. Így a háttérben bármikor lehet állítani a termelés volumenén az éppen aktuális kereslethez igazodva, a termelés közben gyűlő adatoknak hála ráadásul a programozók minden fontos adathoz hozzájutnak.

Képzés nélkül nem megy

Mee szerint ahhoz, hogy a gyártóvállalatok teljes mértékben ki tudják használni a robotizációban és automatizációban rejlő potenciált, az alkalmazottaikat is magukkal kell vinniük az úton. Azaz vagy már eleve képzett munkatársakra van szükség, vagy a meglévő munkaerőt kell különböző tanfolyamokkal kiképezni a digitalizációs megoldásokra. Sőt, az ideális megoldás az, ha a cég dolgozói képesek a saját robotok javítására, programozására, és az alap karbantartási feladatok ellátására is.

Erre Mee szerint két okból van szükség: egyrészt az emberek könnyebben tanulnak meg olyan dolgokat, amiket aztán a gyakorlatban is alkalmazniuk kell, másrészt az informatikusokból sokszor hiányzik az a tudás, ami a gyártási folyamatokban résztvevő kollégáknak megvan. Ez így az elmélet és a gyakorlat valódi ötvözése lehet.

Az automatizáció különböző fajtái

Christian Haupt, a Staedtler fejlesztési igazgatója a Manufacturing Globalnak elmondta, hogy több módon lehet tipizálni az automatizációs folyamatokat. Az első, legegyszerűbb tipológia szerint van rögzített, programozható és rugalmas automatizált megoldás.

A rögzített automatizációs folyamatok közé tartozik minden automata folyamatsor, ilyenkor ténylegesen egy monoton feladatot végez a gép az ember helyett. A programozható automatizáció esetében PLC gépekkel lehet állítani ezeken a folyamatsorokon.

A rugalmasan automatizált folyamatok a programozható feladatok kiterjesztését jelenti, itt akár különböző termékeket is elő tud állítani a gyártósor egyszerre, és folyamatosan állíthatóak a termékek paraméterei.

A másik differenciálás az automatizáció technológiai alapjait veszi figyelembe, ide tartoznak a robotok, az additív gyártás, a szimuláció és más, Ipar 4.0-ás megoldások.

Mit hoz a jövő?

Gavin Mee úgy véli, hogy a jövőben még inkább automatizált lesz az ipar. Egyre több cég dönt úgy, hogy „leszakítja az alacsonyan lógó gyümölcsöket”, azaz adaptálja a számára megfelelő és elérhető Ipar 4.0-ás megoldásokat. Ha pedig ez megtörténik, keresni fogják a lehetőségét, hogy minél jobban kihasználják ezt a területet, így egyre mélyebbre merülnek majd az automatizációs megoldásokban.

Bár jelenleg még mindig az elején vagyunk ennek az útnak, Mee szerint egyértelműen ez a jövő.

Kiemelt Partnereink