HR Ablak Képzett, tehetséges munkaerőre van szüksége a gyáriparnak

Képzett, tehetséges munkaerőre van szüksége a gyáriparnak

autopro.hu/P.B. | 2021.07.28 04:18

Képzett, tehetséges munkaerőre van szüksége a gyáriparnak

A kép illusztráció. | Fotó: Facebook/JohnsonElectricGroup

Az Egyesült Államokban a GDP-n is érezni a gyáripar teljesítményének visszaesését. A folyamatot a betöltetlen állások sokasága okozza – egész egyszerűen nincs elég képzett munkaerő a gyárakban. Ez az amerikai példa tanulságos lehet hazánkban is.

Hirdetés

Érdekesség, hogy a probléma úgy érezteti a hatását, hogy idén tavasszal rekordot ért el az amerikai gyáripar aktivitása – ez minden bizonnyal a modern technológiai megoldásoknak köszönhető, ugyanis az IndustryWeek szerint félmillió betöltetlen állás van az Egyesült Államok gyáraiban.

Csak két példa arra, mit jelent számokban a hiányzó munkaerő a területen: egyes becslések szerint 2030-ra egy billió dollárral lesz kevesebb az amerikai GDP, mint abban az esetben lenne, ha az összes gyáripari állást betöltenék. Egy kézzelfoghatóbb adat, hogy Ohio államban éves szinten ötmilliárd dollárral nőne a GDP, ha az összes jelenlegi hiányzó állást (nyolcezer nyitott állás van a gyáriparban az államban) betöltené valaki.

A lap szerint a robotizációtól és az automatizációtól való indokolatlan félelem – miszerint ezek a technológiák elveszik az emberek munkáját és rég nem látott elbocsátási hullámot indítanak be – elveszik a figyelmet arról, hogy egy képzett, a technológiai újítások világában jártas gyári dolgozók átlagfizetése évi 75 ezer dollár körül mozog.

Egyszerűen nem akarnak gyárakban dolgozni a fiatalok

A Deloitte és a Manufacturing Institute felmérései egyaránt azt mutatják, hogy a mai fiatalok – 18 és 24 év közöttiek – egyszerűen nem akarnak gyárakban dolgozni. A megkérdezett fiatalok rendszerint az utolsó helyen jelölik meg ezt a szektort a lehetséges válaszok között.

Az IndustryWeek szerint egy másik probléma a területen, hogy akik a gyáripart választják, azok túlnyomó többségben fehér férfiak – nem velük van a gond természetesen, hanem azzal, hogy a nők és a kisebbségiek nem a lakosságarányuknak megfelelően vannak képviselve – ezért létre kell hozni különböző ösztönzőket a nők, az etnikai kisebbségek és fogyatékkal élők számára is a lap szerint. Ezt viszont csak széleskörű összefogással lehet elérni, amiben a döntéshozóknak, a cégeknek, a közösségeknek és az oktatási intézményeknek is részt kell venniük.

Vannak jó példák

A cikk több olyan amerikai fiatalt is felhoz példaként, akik ösztöndíjprogramoknak köszönhetik, hogy nagy gyáripari vállalatoknál helyezkedhettek el jó állásban – miközben előtte gyorsétteremben dolgoztak, nem volt munkájuk vagy akár börtönből szabadultak.

A lényeg, hogy a cégeknek és az intézményeknek, valamint a politikai döntéshozóknak is „bele kell állniuk” a kérdésbe: fórumokat, rendezvényeket kell tartani, ösztöndíjprogramokat kell indítani, meg kell nyitni a lehetőséget az olyanok előtt, akik erre hajlandóságot mutatnak.

Az ilyen rendezvények alkalmasak lehetnek a munkahelyi kultúra megismertetésére, míg a képzések a megfelelő tudást adják át az embereknek – akik biztos állást, sőt, karrierlehetőséget kapnak, ha nyitottak a terület iránt. Ez mindenki számára nagy nyereség lenne – véli a lap további példákkal szemléltetve az együttműködés fontosságát.

Kiemelt Partnereink