Gyártók Elemzés: megállt a feldolgozóipar bővülése

Elemzés: megállt a feldolgozóipar bővülése

MTI | 2010.06.01 10:06

Megállt a feldolgozóipar év elején kezdődött bővülése, és áprilishoz képest májusban szűkült a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított indexe, amely harmadik hónapja csökken - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) kedden.

Hirdetés

A BMI szezonálisan kiigazított májusi értéke 49,6 volt, ami 2,0 százalékponttal alacsonyabb az áprilisi 51,6 értéknél. 2010-ben a májusi volt az első 50,0 pont alatti érték, amely a recesszió irányába való elmozdulásra utal, míg az 50 pont felett érték a feldolgozóipari tevékenységek fellendülését jelzi.

A korábbi években május jellemzően kedvező hónap volt, csak 1998-ban és 2009-ben volt 50,0 pont alatt a BMI értéke. Legalább négy egymást követő hónapban utoljára 2008 nyarán bővült a feldolgozóipar, még a válság kitörése előtt, akkor egy 12 hónapos bővülési periódus ért véget, amely 2007 augusztusától 2008 augusztusáig tartott.

Májusban három kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, bár az indexértékek többsége csökkent áprilishoz képest.

Az áprilisi csökkenés után további 3,4 százalékponttal lett alacsonyabb az új megrendelések index 50,1 pontos értéke, de így is öt hónapos folyamatos bővülést jelez.

Az 54,2 pontos termelési mennyiséget mutató májusi értéke 1,0 százalékponttal alacsonyabb az előző hónapnál. hoz viszonyítva. A beszerzési mennyiség májusi 52,4 pontos indexe 3,7 százalékponttal csökkent áprilishoz képest.

A foglalkoztatási index 52,5 pontot ért el májusban, hatodik hónapja jelzi folyamatosan a foglalkoztatottság bővülését a feldolgozóiparban, de a múlt havihoz képest 2,5 százalékponttal gyengült.

A szállítási átfutási idő indexe 1,2 százalékponttal, 42,6 pontra nőtt áprilishoz képest, és az átfutási idők némi hosszabbodására utal.

Májusban tovább csökkent a vásárolt készletek mennyisége. Ezt jelzi a 43,9 pontos részindex, amely 3,9 pontos csökkenéssel a készletleépítés gyorsulására utal.
A BMI-t alkotó részindexek mellett az MLBKT rendszeresen jelzi a késztermékkészletek alakulását, amely az április csökkenés után 50,3 ponttal bővülést jelez, míg áprilisban 44,8 ponton állt. lettek az elmúlt hónapban.

A beszerzési árak 70,2 pontos májusi indexe enyhén, 0,6 százalékponttal növekedett áprilishoz képest, és továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal. A szezonálisan kiigazított trend immár tizenkettedik hónapja töretlen.
Az MLBKT üzleti jelentése szerint a külpiaci mutatók áprilishoz képest kedvezően alakultak. Az importindex 53,4 értéke 4,5 százalékponttal lett magasabb, így újra növekedést jelez. A két hónapja még erősen csökkenő exportindex 57,1 pontos értéke, májusban 6,8 ponttal erősödött, amivel továbbra is gyorsuló növekedésre utal.

Kiemelt Partnereink