Archív Élen járunk a negyedik negyedévi GDP-növekedésben

Élen járunk a negyedik negyedévi GDP-növekedésben

MTI | 2020.02.14 15:20

Élen járunk a negyedik negyedévi GDP-növekedésben

Fotó: Pexels

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 2019-ben 4,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző évihez képest. A tavalyi negyedik negyedévben 4,5 százalék volt a gazdasági növekedés. A KSH szerint a tavalyi negyedik negyedévben a növekedés főképp a piaci alapú szolgáltatásoknak volt köszönhető, de kisebb mértékben az ipar és az építőipar is hozzájárult.

Hirdetés

A negyedik negyedév GDP eredmény pozitív meglepetést okozott, a növekedéssel az ország továbbra is Európa élmezőnyébe tartozhat. A friss adat különösen meglepő annak fényében, hogy a havi adatok szerint mind az ipar, mind az építőipar jelentős lassulást mutattak. Vélhetően a hozzáadott érték - főleg a hatékonyságnövelés és a béremelkedés hatására - gyorsabban tudott bővülni, mint maga a kibocsátás, illetve a szolgáltatószektor okozhatott még jelentős pozitív meglepetést.

A vártnál kedvezőbb adat nyomán egyelőre talán nem kell számítani a gazdasági növekedés drasztikus lassulására. A negyedéves teljesítmények lassú, de fokozatos mérséklődése 2020-ban is folytatódik majd. A kilátásokat illetően egyelőre kevés az információ a koronavírus magyar gazdaságot érintő hatásáról, és bizonytalanságot hordoz a hamarosan megjelenő újabb gazdaságvédelmi akcióterv.

Lassulással számolnak

Az idén is közel kétszámjegyű bérnövekedés miatt a fogyasztás továbbra is tartós támasza marad a növekedésnek. A magas bázis és a lassan kifutó, de még folyamatban levő uniós támogatások miatt a beruházások is lassulhatnak, emiatt azonban az import növekedése is lassul miközben az új exportkapacitások növelik az exportot, így a külkereskedelem várhatóan növelni fogja a GDP-t a következő években. A koronavírus az idei első negyedévben átmeneti zavarokat okozhat az ellátási láncokban, ezek a járvány csillapodása után a második negyedévtől gyorsan helyreállhatnak.

A magyar gazdaság a múlt év utolsó negyedévében lassabban nőtt az előző három negyedévben elért 4,9-5,3 százalékot követően. Elemzők szerint az idén folytatódhat a lassulás. A rendelkezésre álló információk alapján az idén átlagosan 3,5-4 százalékos GDP növekedéssel kalkulálnak az elemzők.

Hat éves mélyponton az euróövezet

Előző becsléséhez képest lefelé, hat éves mélypontra módosította az euróövezet negyedik negyedévi éves GDP-növekedési ütemét az Európai Uniós statisztikai hivatala, az Eurostat. A tavalyi negyedik negyedévben 2018-as negyedik negyedévhez képest 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az euróövezetben szezonális kiigazítással és 1,2 százalékkal az Európai Unió 27 tagállamában.

A negyedik negyedévi 0,9 százalékos éves GDP-növekedés hat éve, 2013 negyedik negyedéve óta a legalacsonyabb az euróövezetben. A piac az Eurostat első becslésével megegyező 1,0 százalékos éves GDP-növekedést várt a negyedik negyedévre. Az Eurostat első becslését a másodikban lefelé módosította.

A harmadik negyedévben az euróövezetben 1,2 százalék, az EU27-ben 1,5 százalék volt az éves növekedés.

Magyarországé a legnagyobb éves növekedés

A rendelkezésre álló adatok alapján a negyedik negyedévben Magyarország érte el a legnagyobb éves növekedést, 4,6 százalékosat. A román GDP 4,2 százalékkal, a litvániai 3,7 százalékkal nőtt éves bázison a negyedik negyedévben. Lengyelország és Bulgária 3,5 százalékos növekedést ért el. Számos országból még nem állnak rendelkezésre a negyedik negyedévi növekedési adatok.

A negyedik negyedéven szezonális kiigazítással 0,1 százalékkal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest mind az euróövezet 19, mind az Európai Unió 27 tagállamában. A harmadik negyedévben mindkét térségben 0,3 százalék volt a negyedéves GDP-növekedés.

A tavalyi év egészében az euróövezeti GDP 1,2 százalékkal, az uniós pedig 1,4 százalékkal nőtt.

Kiemelt Partnereink