Elemzések Megállapodás nélkül két évre leállna a brit gazdaság növekedése

Megállapodás nélkül két évre leállna a brit gazdaság növekedése

2019.10.09 07:50

Megállapodás nélkül két évre leállna a brit gazdaság növekedése

Az Institute for Fiscal Studies (IFS) londoni pénzügyi kutatóműhely különböző brexit-forgatókönyveket készített, számításai szerint a brit gazdaságra komoly negatív hatással lenne, rendezetlen kilépésre kerülne a sor.

Hirdetés

Az IFS londoni kutatóintézet számításai szerint a rendezetlen kilépés 2020-ban 1,2 százalékponttal, 2021-ben 1 százalékponttal, 2022-ben 0,3 százalékponttal lassítaná a brit hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét.

Nincs megállapodás, nincs gazdasági növekedés

A ház alapeseti előrejelzésében - amely a brexit további halasztásával számol - éves átlagban 1,2 százalékos növekedés szerepel ugyanerre a három évre, vagyis ez alapján a rendezetlen brexit jövőre és 2021-ben gyakorlatilag zéró egész éves GDP-növekedést jelentene. A cég az időszakon belül rövid távú recessziót is valószínűsít a brit gazdaságban, rendezetlen kilépés esetén.

Az IFS modellszámítása szerint megállapodás nélküli brexit esetén a brit GDP-érték 2022-ben 2,6 százalékkal - idei árakon számolva 57,7 milliárd fonttal (22 ezer milliárd forinttal) - lenne kisebb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az alapeseti forgatókönyv alapján addig elérhetne.

Kivándorlási hullám indulhat

A tanulmány a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok tömeges távozását is valószínűsíti a megállapodás nélküli brexit esetére. Az IFS becslése szerint e forgatókönyv alapján a teljes - tehát az egész világból érkező - nettó bevándorlás rövid távon zéróra esik vissza, mivel a Nagy-Britanniából az Európai Unióba irányuló nettó kivándorlás olyan mértéket öltene, hogy ellensúlyozná az unión kívüli térségekből érkező, évente hozzávetőleg 200 ezer fős nettó bevándorlást.

A cég azzal számol, hogy rendezetlen kilépés esetén az Európai Unióból érkező, jelenleg évi nettó 60 ezer fős bevándorlás nettó 150 ezer fős kivándorlássá fordulna át, és a távozó külföldi EU-állampolgárokhoz évente 50 ezer brit is csatlakozna, akik uniós országokba vándorolnának ki.

Megnövekedett vámok sújtanák Nagy-Britanniát

Más új elemzések szerint a brit vállalati szektort az uniós munkaerő távozása mellett a hirtelen belépő vámterhek rendkívüli adminisztrációs költségei is jelentősen megterhelnék. A brit adó- és vámhivatal (HMRC) friss becslése szerint csak a vámáru-nyilatkozatok kitöltése évente 15 milliárd fontjába (5600 milliárd forint) kerülne az érintett 245 ezer brit vállalatnak.

Az HMRC szakértőinek becslése szerint megállapodás nélküli brexit esetén évente 215 millió import- és exporttétel esetében kellene vámadminisztrációt végezni az Egyesült Királyság és az Európai Unió jelenleg akadálytalan kétoldalú kereskedelmében.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink