Archív A vártnál jobban teljesített a német gazdaság, de nincs ok az ünneplésre

A vártnál jobban teljesített a német gazdaság, de nincs ok az ünneplésre

MTI | 2020.11.25 13:19

A vártnál jobban teljesített a német gazdaság, de nincs ok az ünneplésre

Fotó: Pixabay

A vártnál jobban teljesített Németország gazdasága a harmadik negyedévben, habár nőtt a hazai össztermék (GDP) az előző három hónaphoz képest, mégis jelentősen elmaradt az egy évvel korábbitól a Destatis közleménye szerint. Mindemellett novemberben ismét romlott a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti hangulatindexe.

Hirdetés

A vártnál jobban teljesített Németország gazdasága a harmadik negyedévben, a hazai össztermék (GDP) a 8,2 százalékos növekedésről szóló első becslés helyett 8,5 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, ugyanakkor 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) közleménye szerint.

Októberben sokkal rosszabbra számítottak

Az Európai Unió legnagyobb gazdaságának teljesítménye főleg a lakossági fogyasztás 10,8 százalékos, a beruházások 16 százalékos és az export 18,1 százalékos növekedése révén javult a július-szeptemberi időszakban az előző negyedévhez, a koronavírus-járvány első hullámának idejéhez viszonyítva.

A Destatis felidézte, hogy az október végén készített gyorsbecslés nagyobb éves szintű visszaesésről, a GDP 4 százalékos csökkenéséről szól.

A koronavírus-világjárvány okozta válság hatását jelzi, hogy éves összevetésben a német gazdaság minden mutatója romlott. A lakossági fogyasztás például 3,7 százalékkal süllyedt, a beruházások 9,8 százalékkal estek vissza, az export 9,1 százalékkal maradt el a 2019 július-szeptemberi szinttől.

Jelentősen csökkent a foglalkoztatottak száma

A válság hatása a munkaerőpiacon is megmutatkozik, a 83,2 milliós országban a harmadik negyedévben átlagosan 44,7 millióan dolgoztak, ami 654 ezer fős, 1,4 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest.

A Destatis jelentésében kiemelte, hogy a negyedéves összevetésben - a koronavírus-járvány miatti korlátozások első hullámának időszakához képest - egy sor európai uniós társország gazdasága jóval nagyobb mértékben növekedett, mint a német. Franciaország GDP-je például 18,2 százalékkal, Olaszországé 16,1 százalékkal, Spanyolországé 16,7 százalékkal nőtt. Ez azonban mindenekelőtt annak tulajdonítható, hogy ezeket az országokat keményebben sújtotta a koronavírus-válság, így a második negyedévben nagyobb volt a visszaesés, mint Németországban.

Ismét romlott a német üzleti hangulat novemberben

Novemberben már a második egymást követő hónapban romlott a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti hangulatindexe. Az ifo közlése szerint a novemberi üzleti hangulatindexe 90,7 pontra süllyedt az októberi 92,5 pontról. Öt hónap javulás után novemberben már a második egymást követő hónapban romlott a mutató. Elemzők némileg nagyobb mértékű romlás mellett 90,1 pontot vártak.

A gazdasági szereplők aktuális üzleti környezetről alkotott megítélését számszerűsítő mutató 90 pont lett, minimálisan gyengült az októberi 90,4 pontról. Szakértők jóval rosszabb adatra, 87 pontra számítottak novemberre.

A hat hónapra előretekintő mutató ugyanakkor 91,5 pontra esett az októberi 94,7 pontról. Szakértők kevésbé romló adatot, 93,5 pontot vártak.

Tavaly novemberben az átfogó mutató 94,6 ponton állt. Idén eddig az index mélypontja áprilisban volt, 74,3 ponttal.

Második világháborús mélypont

A koronavírus-járvány hatásaként a német gazdaság a második világháború óta a legmélyebb válságba jutott, a GDP 9,7 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző három hónaphoz képest.

Az ifo azzal számol, hogy a folyó negyedik negyedévben ismét zsugorodhat a német GDP, a német gazdaság élénkülése megtorpan a koronavírus-járvány újabb hulláma miatt, ami a kereslet visszaesésével párosul.

Kiemelt Partnereink