Elemzések NGM: tempósan halad hazánk újraiparosítása

NGM: tempósan halad hazánk újraiparosítása

MTI | 2015.08.12 11:41

NGM: tempósan halad hazánk újraiparosítása

- Az ipari kapacitásbővítés és a járműipar segítette az ipar bővülését júniusban - kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb ipari termelési adatait Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára.

Hirdetés

Glattfelder Béla hangsúlyozta: a KSH szerint a magyar ipar növekedésének hátterében két tényező áll. Egyrészt az ipari vállalatok az eddigieknél nagyobb arányban tudták kihasználni kapacitásaikat, és új gyártási kapacitások is kiépültek.

Emellett erős a külpiaci kereslet a gépjárműtermékek iránt, így elsősorban a gépjárműgyártás, és a hozzá kapcsolódó ágazatok, például az elektronika, az abroncsgyártás teljesített kiemelkedően - tette hozzá az államtitkár.

A KSH szerdán publikált második becslése szerint 2015 júniusában az ipari termelés volumene 11,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index pedig 6 százalékkal emelkedett, mivel idén júniusban kettővel több munkanap volt, mint 2014 júniusában.

Glattfelder Béla elmondta, hogy a júniusi 11 százalékos növekedés meghaladja a kormány várakozásait, így komoly esély van arra, hogy a magyar ipari teljesítmény emelkedése európai rekord lesz, bár még nem áll rendelkezésre minden tagállam júniusi adata.

Glattfelder Béla (kormany.hu)

Magyarországon minden régióban nőtt a termelés, ami azt mutatja, hogy fenntartható az ipari növekedés, az ország minden részében fejlődés van, az pedig, hogy a Dél-Alföldön nőtt leginkább a termelés, a Mercedes gyár teljesítményének köszönhető - emelte ki Glattfelder Béla.

Kifejtette, a járműgyártás volt a legjobban teljesítő ipari alágazat, teljesítménye több mint 20 százalékkal nőtt, sőt, ha a gépjárműmotorok és motoralkatrészek gyártását nézzük, akkor ott 30 százalék körüli növekedést mértek - mondta Glattfelder Béla.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy - ellentétben az előző hónapokkal - júniusban a gyógyszergyártás is bővülni tudott. Ez azt mutatja, hogy az orosz embargós intézkedések miatti piacvesztést lassan meg tudja oldani a magyar gyógyszergyártás, és más piacokon tudja értékesíteni a gyártott termékeit.

Glattfelder Béla a magyar exporttal kapcsolatban elmondta, hogy bár annak csaknem 80 százaléka irányul az Európai Unió piacaira, Magyarország egyre nagyobb mértékben exportál az EU-n kívüli piacokra. Utóbbi jelenleg különösen előnyös, hiszen a dollár erősödött az euróval szemben, így a dollárpiacokon való értékesítésnek nagyobb a jövedelemtartalma - mondta el az államtitkár.

Kitért arra is, hogy az ipari termelésen belül leginkább az élelmiszertermelés bővülése mutatja a hazai kereslet növekedését, hiszen az élelmiszeripar 3 százalékos növekedést mutatott júniusban, ezen belül a hústermékek gyártása pedig több mint 7 százalékkal emelkedett, aminek hátterében a hazai fogyasztás növekedése áll.

Az NGM az adatok alapján kiemelte: gyors ütemben halad Magyarország újraiparosítása, már közel két éve folyamatos az ipari növekedés. Az új gyárak, kutatási-fejlesztési központok létesítése, a meglévő üzemekben a több műszakos termelés bevezetése egyre több új piaci munkahelyet teremt. Az erősödő ipar a magyar embereknek bővülő lehetőségeket jelent, ezért a kormány elkötelezett a sikeres és aktív iparpolitika folytatása mellett.

A tárca az erősödő bizalom, a rendelésállományi mutatók és a magas külföldi autókereslet alapján továbbra is bővülésre számít. Ugyanakkor a következő két hónap adatait várhatóan befolyásolja majd a nyári szabadságolások okozta szezonális hatás. Hosszabb távon az ipari termelés alakulására pozitívan hat az Európai Központi Bank márciusban elindult eszközvásárlási programja, illetve az alacsony nyersanyagárak és a kis- és középvállalkozások számára júliustól elérhető kapacitásbővítő uniós pályázati lehetőségek is támogatják a növekedést - olvasható a közleményben.

Kiemelt Partnereink