Archív Az lesz az igazi térugrás, ha az IoT és az AI összefog

Az lesz az igazi térugrás, ha az IoT és az AI összefog

autopro.hu/K.Á. | 2020.01.09 15:49

Az lesz az igazi térugrás, ha az IoT és az AI összefog

Fotó: Pixabay

Egy globálisan végzett felmérés szerint a dolgok internete (Internet of Things, IoT) és a mesterséges intelligencia (MI) együttes használata sokkal versenyképesebbé teszi a piaci szereplőket, mintha csupán ha IoT-re támaszkodnának. A megkérdezettek szerint az MI bevetésével jócskán sikerült felülmúlni az IoT-val szembeni várakozásokat.

Hirdetés

Az SAS amerikai statisztikai elemzőcég, a Deloitte, az Intel és az IDC informatikai vállalat együttműködésében készült globális kutatás során mintegy 450 üzleti vezető nyilatkozott cégük IoT-val és mesterséges intelligenciával szerzett tapasztalatairól. A felmérésből a következők kiderültek ki:

⦁ A felsővezetők 79 százaléka részt vett az IoT projektekről születő döntések meghozatalában, 92 százalékuk pedig állítja, hogy az AIoT-val elérhető nyereség meghaladta várakozásaikat.

⦁ A vállalatok 68 százaléka támaszkodik már az IoT révén szerzett adatokra a napi működési feladatokkal kapcsolatos döntések során. Ugyanakkor a válaszadók mindössze 12 százaléka közölte, hogy a tervezésnél is felhasználják a dolgok internetének általuk használt eszközeivel előállított információkat. De amint bejön a képbe a mesterséges intelligencia, 31 százalékra ugrik fel ez az arány.

⦁ A felmérésben részt vevők 34 százaléka beismerte, hogy az AIoT-től leginkább várt eredmény a bevételek bővülése. Ezt követte az innovációs készség fokozása (17,5 százalék), illetve az ügyfeleknek való új digitális szolgáltatások nyújtása (14,3 százalék). Emellett a működési költségek csökkentése is jelentős szerepet (11,1 százalék) játszik.

További tapasztalatok

Miközben a napi üzemeltetés átlagosan 32 százalékos javulást mutatott fel az IoT bevetését követően, az MI bevonásával 53 százalékra nőtt ez az eredmény.

A felmérésben közel azonos arányban volt jelen az üzleti intelligenciát (33 százalék), a valós idejű megfigyelést (31 százalék) és az állapot- illetve prediktív megfigyelést (30 százalék) alkalmazó vállalatok.

Üzemeltetési döntéstámogatás

Az IoT adatokat a hétköznapi üzleti döntésekhez használó cégek alapvetően (68 százalék) az üzemeltetési döntések esetében élnek a technika lehetőségeivel. Ennek során azonban elsősorban táblázatokat és egyéb, nem MI-re támaszkodó megoldásokat alkalmaznak. A mesterséges intelligencia azonban már az IoT ajtaján kopogtat, a kifinomultabb és gyorsabb döntéshozatal jelentős eredményjavulással kecsegtet. A működési problémák gyors felismerése és megoldása nagyobb rugalmassággal és hatékonysággal vértezi fel a szervezeteket

Kiemelt Partnereink