Archív Felzabálja a kétkezi munkát a mesterséges intelligencia

Felzabálja a kétkezi munkát a mesterséges intelligencia

autopro.hu/K.Á. | 2019.09.09 04:40

Felzabálja a kétkezi munkát a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia (MI) felforgató hatása várhatóan a 2030-as évektől jelentkezik majd Magyarországon, de akkor drámai mértékben fogja megváltoztatni a hazai feldolgozóipart, szállítmányozást és az építőipart. A PwC Magyarország tanulmánya szerint többek között a monoton feladatokből álló munkakörök szenvedik el a legtöbb változást a MI térnyerésével.

Hirdetés

A PwC Magyarország legfrissebb tanulmánya szerint napjaink legmeghatározóbb diszruptív technológiai megoldásai – az automatizáció, a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia – jelentős hatással lesznek a magyarországi munkavállalókra a következő években.

Izgulhat a szállítmányozási szektor

A PwC Magyarország szerint ez azonban csak a 2030-as évektől, az MI harmadik megjelenési hullámában, a fizikai munka és a kézi precíziós feladatok automatizálódásával várható. Ezek alapján a magyar feldolgozóipart, a szállítmányozást és az építőipart fogja drámai mértékben érinteni a mesterséges intelligencia térnyerése. Ezekben a gazdasági ágazatokban foglalkoztatják a magyar munkavállalók több mint egyharmadát, valamint az összes, MI által érintett munkahelynek a kétharmada tartozik ezekbe az ágazatokba.

„Becsléseink szerint a következő 15 évben több mint 900 ezer munkahelyre lesz hatással az MI. Az ország gazdasági felépítése alapján arra lehet következtetni, hogy itthon a kétkezi, precizitást igénylő, illetve a monoton feladatok automatizálása okozhatja a legnagyobb arányú változást a munkaerőpiacon” – mondta Kerekes Antal, a PwC Magyarország Technológiai tanácsadási területért felelős cégtársa.

Három szakaszra bontható az MI térnyerése

Az MI az első hullámban, a 2020-as évek elejétől elsősorban egyszerű számítási feladatokat és strukturált adathalmazok elemzését lesz képes elvégezni, ami a kifejezetten adatfeldolgozásra épülő ágazatokat érintheti (pl. pénzügyi és infokommunikációs szektorok). A 2020-as évek közepétől (második hullám) fokozódik az MI befolyása azáltal, hogy üzleti támogatási funkciókat és egyszerű döntéshozatali funkciókat is képes lesz elvégezni (pl. általános adatbekérő- és egyeztető/HR/számviteli funkciók). Emellett jól kontrollálható környezetben, például raktárakban tárgyak önálló mozgatása is várható az MI-től. A 2030-as évektől (harmadik hullám) várható az MI megjelenése a fizikai munka és kézi precíziós feladatok automatizálásában is (pl. összeszerelés, szállítmányozás).

Először a hölgyek, aztán a férfiak

Mint az a tanulmány angolul elérhető, és a nemzetközi kutatási eredményeket tükrőző verziójából kiderül, a változás első szakaszában a nők (például az adminisztratív munkaköröket betöltők) lesznek jobban kitéve annak a rizikónak, hogy az automatizálás miatt feleslegessé válik a munkájuk, de a 2030-as évek közepén már a férfiak izgulhatnak majd jobban emiatt. Ekkor már például az önvezető technológia terjedése lesz az, ami miatt kevesebb sofőrre lesz szükség. Másik megállapítás, hogy hosszabb távon még a magasabb végzettséggel rendelkezők sincsenek biztonságban, ezért az élethosszig való tanulás jelentősége egyre jobban fog növekedni.

Kiemelt Partnereink