Archív Vállalattámogatási pályázatok sora érkezik

Vállalattámogatási pályázatok sora érkezik

MTI | 2020.05.14 18:21

Vállalattámogatási pályázatok sora érkezik

Fotó: Pexels

Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai megújulásához kapcsolódó fejlesztéseket támogató két pályázati felhívás jelent meg több mint 50 milliárd forint keretösszeggel - jelentette be Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium (PM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára. Ezzel párhuzamosan elindult a nagyvállalati beruházási támogatási program is, melynek keretében 315 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg a következő három évben.

Hirdetés

A gazdaságvédelmi akcióterv szolgálatába állított, múlt héten átcsoportosított fejlesztési források első pályázati felhívásaira 2020. május 29-től adhatják be a vállalkozások a támogatási kérelmeket.

Jön a GINOP és a VEKOP

A felhívások célja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítése érdekében a hazai vállalkozások munkavállalói létszámának minél nagyobb arányú megtartását ösztönző fejlesztések megvalósítása, feltételesen visszatérítendő támogatás felhasználásával - emelte ki Rákossy Balázs.

A „Mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodást segítő fejlesztések támogatása" című felhívásokra a vállalkozások a támogatási kérelmeket 33,3 milliárdos keretösszegre nyújthatják be a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP), és 18,8 milliárd forintos keretösszegre a Versenyképes Közép-Magyarország operatív program (VEKOP) keretében.

Az államtitkár elmondta: a támogatásból új eszközök, gépek szerezhetők be, továbbá új technológiai rendszerek és kapacitások alakíthatók ki. Támogatható automatizált termelési rendszerek, gyártási technológiák és információs technológiák fejlesztése, gyártási licenc, gyártási know-how beszerzése, ingatlannal kapcsolatos infrastrukturális és ingatlan beruházás, műszaki-, termék- és szolgáltatásfejlesztés, továbbá a fejlesztéshez kapcsolódó képzés és tanácsadás.

Kétezer résztvevővel számolnak

A vállalkozások által igényelhető támogatás 5-153,5 millió forint, a támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 70 százaléka - ismertette az államtitkár.

A pályázaton kilenc főig munkavállalónként 1,5 millió forint, a 10. főtől a 49. főig egymillió, valamint az 50. főtől a 249. főig félmillió forint támogatást lehet igényelni - részletezte.

A felhívás egyszerűsített eljárásrendű, új típusú, feltételesen visszatérítendő támogatást nyújt. A program keretében a pályázó teljesítményét összevetik a beadáskori állapottal a támogató által előre meghatározott eredményességi céloknak a projekt megvalósítását követő fenntartási időszakban való visszamérése révén. Az összevetés végén születik meg a döntés a visszatérítési arányról, azaz a pályázó részleges vagy akár teljes felmentést kaphat az előzetesen kiutalt támogatás visszafizetése alól.

A támogatási kérelmek benyújtására 2020. május 29-től lesz lehetősége a legalább egy lezárt, teljes üzleti évvel és 2020. április hónapra vonatkozóan minimum 5 fő átlagos statisztikai állományi létszámmal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozásoknak. A támogatott vállalkozások száma várhatóan eléri a kétezret - tájékoztatott Rákossy Balázs.

Százhúsz vállalat a nagytámogatási programban

Marczinkó Zoltán, a Pénzügyminisztérium (PM) versenyképességért és területi tervezésért felelős helyettes államtitkára elmondta, a nagyvállalati programban nyújtott támogatásnak köszönhetően az érintett cégek fejlesztéseket hajthatnak végre, illetve új munkahelyeket is létrehozhatnak. Reményeik szerint ez átmenetet képezhet a felívelő időszak, a mostani járványhelyzet és jövőbeni fejlesztések között.

Az érintett nagyvállalatokat adott esetben több ezer beszállító látja el, tehát amikor a cégek fejlesztenek, akkor a velük kapcsolatban állókra is hatással vannak.

A támogatásról elmondta, 120 magyar vállalatnál 315 milliárd forintnyi fejlesztési igényt azonosítottak. Ebből 126 milliárd forintot már megkezdett beruházásra szántak, amelyeket az idén vagy jövőre fejezhetnek be, 189 milliárd forintot pedig olyan fejlesztésekre, amiket az idén vagy később terveznek elkezdeni.

Hangsúlyozta, hogy a 189 milliárd forintból még az idén majdnem 80 milliárd forintnyi értékben indulhat el valamilyen fejlesztés. Hozzátette, hogy a teljes keretből a hazai beszállítók is részesedni fognak.

Kiemelt Partnereink