Elemzések Jelentősen nőtt a munkakeresők száma az országban

Jelentősen nőtt a munkakeresők száma az országban

MTI | 2020.05.20 18:21

Jelentősen nőtt a munkakeresők száma az országban

Fotó: Pixabay

Az álláskeresők száma áprilisban 26,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, így a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában az áprilisi zárónapon 330 700 álláskereső szerepelt.

Hirdetés

„Az álláskeresők havi számait vizsgálva az elmúlt 10 évben jelentős csökkenő tendencia tapasztalható, amit a jelenleg zajló globális egészségügyi és gazdasági vészhelyzet az előrejelzéseknek megfelelően megtör majd" - olvasható az NFSZ a honlapján.

Áprilisban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 7,1 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 5 százalék. A legalacsonyabb arányt Budapesten mérték.

A keleti országrészben sok a pályakezdő munkanélküli

A múlt hónapban 72 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét a járási, kerületi hivatalnál, 9,8 százalékuk első alkalommal regisztrált. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 89,6 százalékkal nőtt.

Az álláskeresők 7,2 százaléka, 23 600 volt pályakezdő. A legtöbb álláskereső pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, de Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is jelentős volt a számuk.

Az álláskeresők 22,6 százaléka, 74 700 ember tartósan, több mint egy éve keresett munkát, ez 8,4 százalékpontos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az új pozíciók többségéhez támogatás kellett

Az év negyedik hónapjában a foglalkoztatók 15 400 új betölthető álláshelyet jelentettek be, ezek 60,9 százalékához igényeltek támogatást. Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 9400 volt, amelynek 61,7 százaléka a közfoglalkoztatáshoz tartozott.

Áprilisban 92 400 álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből 55 900 betöltetlen maradt.

A foglalkoztatók egy hónap alatt 5254 munkavállaló csoportos létszámleépítését jelentették be. Az elbocsátások a szektorok közül elsősorban a szállodai szolgáltatást, az egyéb villamos berendezés és a közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek gyártását, valamint a légi személyszállítást, a számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet, a könnyűfémöntést, az egyéb elektronikus, villamos vezeték, kábel gyártását és a lábbeligyártást érintették, főként Budapesten, valamint Jász-Nagykun-Szolnok, Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy és Pest megyében.

Kiemelt Partnereink