Szolgáltatók Bérháború küszöbén állunk?

Bérháború küszöbén állunk?

MTI/autopro.hu | 2015.11.20 09:00

Bérháború küszöbén állunk?

A szakszervezetek érzékelhető általános béremelésért küzdenek, a kormány széttárja a karját, érik a jelenleginél látványosabb nyomásgyakorlás. Talán 2017-től változhat a helyzet, de esélyes, hogy hamarabb kénytelenek lépni az illetékesek.

- Ha annyira jól teljesít a gazdaság, a szakszervezetek szerint ideje lenne, hogy ezt a munkavállalók is megérezzék, mielőtt elfogy a hazai munkaerő - idéztük szakszervezeti vezetők véleményét november elején megjelent cikkünkben, amelyben rámutattunk, hogy masszív béremelésért kiált az ország. Nemrég leültek tárgyalni a felek, de az érdemi előrelépés még várat magára.

- Még mindig messze van egymástól a munkáltatói és a munkavállalói oldal álláspontja a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF), ahol a minimálbér és szakmunkás bérminimum emeléséről döntenek - jelezte Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Elmondása szerint a munkáltatói oldal jelezte, hogy a szakszervezetek elvárásait kormányzati segítség nélkül nem lehet teljesíteni, a költségvetést azonban már elfogadta a parlament.

Dávid Ferenc szerint ezért kezdeményezték, hogy a mostani VKF tárgyalásokon térjenek ki azokra a lehetőségekre is, amelyek révén 2017-től növelni lehet majd a minimálbér nettó értékét. Mindez csak az adó és járulékterhek csökkentése révén oldható meg és mindenképp kell hozzá a kormányzat segítsége is - közölte.

Gaskó István a Liga Szakszervezetek elnöke ugyancsak csütörtökön Győrben tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: a Liga nyomásgyakorlásra készül a minimálbér emelése érdekében, miután a munkáltatói és munkavállalói álláspontok nem közelednek egymáshoz. Hozzátette: Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég 5,5 százalékos minimálbér-emelésről beszélt, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán 2,5 százalékos emelésről szólt, a csütörtöki tárgyaláson a munkaadók pedig az emelés 1,5 százalékos lehetőségéről beszéltek. Ezekkel az álláspontokkal a Liga nem tud kiegyezni - mondta.

A szakszervezeti vezető hangsúlyozta: a Liga azt akarja elérni, hogy a minimálbér nettó értéke érje el a létminimum szintjét, ehhez mintegy 20 ezer forintos emelés szükséges.

Kiemelt Partnereink