Techtogether Új képzési tananyag a BME-n és a Kecskeméti Főiskolán

Új képzési tananyag a BME-n és a Kecskeméti Főiskolán

K. A. | 2010.06.19 09:01

Új képzési tananyag a BME-n és a Kecskeméti Főiskolán

Járműképzési tananyag fejlesztésére nyert 256 millió forintot a Kecskeméti Főiskola vezette konzorcium, közösen az AIPA-val és a BME-vel - cél a mérnöképzés minőségének javítása.

Hirdetés

Egységesített Jármű- és mobil-gépek képzés- és tananyagfejlesztés címmel került a nyertesek közé a Kecskeméti Főiskola vezette - Alföldi Iparfejlesztési Kft. (AIPA) - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Kecskeméti Főiskola (KF) - konzorcium pályázata a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 4.1.2.-n. A csaknem 271 millió Ft-ból megvalósuló projekt során 78 tananyag fejlesztését tervezik, a járműgépész szak elindításával együtt. Az egyik cél, hogy a Kecskeméti Főiskola hosszú távon a Mercedes-Benz és beszállítói által megfogalmazott igényeknek megfelelni tudó, felsőfokú járműipari szakemberek képzését képes legyen biztosítani.

A járművek teljes életciklust kiszolgáló magyar járműgyártó, üzemeltető és karbantartó ipar csaknem 100 ezer embert foglalkoztat, és termelési kapacitása az ipari átlagnál gyorsabban bővül. A munkaerőpiac trendjei is azt mutatják, hogy a jármű- és mobilgép területen dolgozó fiatal mérnökökben jelentős hiány mutatkozik.

Prof. Dr. Palkovics László
Prof. Dr. Palkovics László

„A Mercedes-Benz kecskeméti megjelenésével jelentős felsőfokú szakember igény jelentkezett, a gyár humánerőforrás vezetőit meglepte a magyarországi helyzet, az autógyár működéséhez szükséges megfelelő felsőfokú szakembergárda hiánya. Jelenleg is a gyárépítés egyik kritikus pontja a megfelelően képzett, idegen nyelvet jól beszélő mérnökök megtalálása. A Kecskeméti Főiskolára helyben hárul az a feladat, hogy kielégítse ezeket a piaci elvárásokat és igényeket, elsőként az autógyártó szakirány indításával olyan képzett felsőfokú szakembergárda áll majd rendelkezésre, amely nem csak a Mercedes-Benz, hanem a beszállítóik és a többi járműipari vállalkozás számára is kiemelt fontosságú” mondta Prof. Dr. Palkovics László a projektindító értekezleten.

A képzés először szeptemberben indul a BME közlekedésmérnöki karán, a tananyagok kidolgozásában összesen 78 projekttag, oktató, kutató vesz részt. A program vezetését Dr. Lukács Pál a Kecskeméti Főiskola tudományos főmunkatársa látja el, aki több sikeres pályázati támogatással megvalósuló projekt vezetője volt. A szakmai irányításáért Prof. Dr. Palkovics László a felelős, akinek nemzetközi és hazai járműipari, kutatói, tananyag fejlesztési és oktatói tapasztalata elismert a magyarországi oktatói és tudományos életben.

A Kecskeméti Főiskola, mint konzorciumvezető, projektmenedzser és tananyagfejlesztő vesz részt a projektben. A Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Kara, mint külső partner, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Kara, a tananyag fejlesztését végzik. A programokban részt vevő felsőfokú intézmények összefogva, az AIPA koordinálása mellett egy egységes, a XXI. század mérnöki és tudományos tevékenységére felkészítő, európai trendeknek és az ipar igényeinek megfelelő járműipari képzési rendszert fejlesztenek ki, amelyet az intézmények egységesen beillesztenek képzési rendszereikbe.

A pályázat meghirdetésekor a rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1.809.954.640 forint, forrását az Európai Szociális Alap és a Magyar Köztársaság költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

Kiemelt Partnereink