Gyártók Anyagvizsgálati eszközök bemutatója a győri egyetemen

Anyagvizsgálati eszközök bemutatója a győri egyetemen

autopro.hu/K.A. | 2010.06.21 09:35

Anyagvizsgálati eszközök bemutatója a győri egyetemen

A győri Széchenyi István Egyetem Anyagismereti és Járműgyártási Tanszéke pályázati támogatással korszerű laboratóriumi eszközöket, roncsolásmentes anyagvizsgáló berendezéseket szerzett be, ezek szakmai bemutatója június 30-án 15 órakor lesz az Egyetem tér 1. szám alatti laboratóriumban.

Hirdetés

A jármű- és közlekedésiparhoz kapcsolódó „multidiszciplináris műszaki képzési és kutatási infrastruktúrafejlesztési” támogatásnak köszönhetően a következő eszközöket mutatják be:

CT röntgen vizsgáló berendezés, típus: YXILON Y.CT Modular, a munkadarab tömege 120 kg, átmérő x magasság: 800 x 800 mm. A CT lineáris detektor térbeli felbontóképessége < 300 µm a CT sík panelnél ez < 7 LP/mm 450 kV-nál. Alkalmazás: hegesztett varratok vizsgálata, nagy kiterjedésű alumínium és vasöntvényeknél, 3D CAD modell alkotás.

Fázisvezérelt ultrahang vizsgáló berendezés, típus: Olympus Omni Scan M, hagyományos és fázisvezérelt üzemmóddal.

Örvényáramú vizsgáló berendezés, típus: Foerster Magnatest ECM, magnetoinduktív módban a frekvencia 2-128 kHz, örvényáramúban 1-3 MHz.

Mágneses repedésvizsgáló berendezés, típus: TIEDE Ferrotest, effektív áramerősség 2000 A, vizsgálható hossz: 400 mm.

A meglévő és leendő partnereknek tartandó szakmai bemutatón rövid előadások során ismertetik az eszközök működését, előnyeit a potenciális érdeklődőknek – elsősorban öntödéknek, alkatrészgyártóknak, műanyagipari cégeknek.

A háttérről

A Széchenyi István Egyetem jelentős hagyományokkal rendelkezik a Győr központú technológiai régió vállalkozásaival történő együttműködésben. A földrajzi értelemben Észak-Dunántúlként megfogható gazdasági térségben a járműipar központi jelentőségű. A korábbi évek tudatos építkezésének, illetve a vállalati kapcsolatok intenzitásának elismerése, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által kiírt pályázatok jóvoltából az egyetem keretein belül 2004/2005 során megkezdhette munkáját a Járműipari-, Elektronikai és Logisztikai Kooperációs Kutató Központ (JEL-KKK), majd 2005/2006-ban megalakulhatott a Járműipari Regionális Egyetemi Tudásközpont (JRET).

Az utóbbi folytatásaként, 2008-tól a Nemzeti Technológiai Program jóvoltából újabb három és fél éves projekt indulhatott, az Integrált Járműipari Technológia- és Termékfejlesztő Rendszer (IJTTR), valamint az Universitas-Győr Nonprofit Kft. vezetésével a JEL-KKK folytatása, mely 2011-ig tart. Az alkalmazott tudásbázis magját az Anyagismereti és Járműgyártási Tanszék adja, mely köré az adott kutatási feladat igényeinek megfelelően szerveződnek a matematika és számítástudomány, a gépszerkezettan és mechanika, a közúti és vasúti járművek, valamint a közlekedésszervezés, illetőleg a regionális, közgazdasági tudományok művelői.

A TIOP 1.3.1. projekt bemutatása

A megújuló Széchenyi István Egyetem eddigi legnagyobb vállalkozása az az infrasturktúrafejlesztési beruházás, amelynek keretében két új épülettel gazdagodik a győri kampusz, milliárdos nagyságrendű eszközfejlesztés valósul meg a laborokban, s kapcsolódó beruházásként megújul az intézmény hallgatói és oktatói kulturális centruma.

Az UNI-INNO Műszaki K+F Eszközpark és Technológia-transzfer Tér kialakítása a műszaki, természettudományos, matematikai és informatikai (MTMI) területeken végzett kutatások számára a legkorszerűbb eszközök beszerzését, valamint az "E" előadóterem multifunkcionális rendezvényteremmé alakítását foglalja magában. A fejlesztés jelentőségét és nagyságrendjét érzékelteti, hogy ezekre a feladatokra bő egymilliárd forint áll rendelkezésre a pályázati költségvetésben.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink