Trend Mindenre van invertere a Mitsubishi Electric-nek

Mindenre van invertere a Mitsubishi Electric-nek

Pörge Béla | 2023.03.30 16:23

Mindenre van invertere a Mitsubishi Electric-nek

Fotó: Mitsubishi Electric

Lugosi Márton, a Mitsubishi Electric sorozatgyártó cégekért (OEM) felelős mérnöke adott interjút az autopro.hu-nak, amiben beszélt a cég frekvenciaváltóiról, és arról, hogy lehet ezekkel a berendezésekkel energiamegtakarítást elérni.

Hirdetés

- A Mitsubishi Electric több mint negyvenéves tapasztalattal rendelkezik a frekvenciaváltók piacán. Mekkora átalakuláson esett át ez a terület ebben a négy évtizedben? Hogyan változtak a digitalizáció hatására az inverterek?

- A Mitsubishi 40 éve gyárt frekvenciaváltókat, 1981-ben adta ki az első frekvenciaváltóját a cég, ez az FR-E-széria volt. Ezt követően újabb és újabb frekvenciaváltókat dobott piacra a vállalat: nagyvonalakban úgy lehet összefoglalni a fejlődést, hogy a Mitsubishi Electric mindig a kornak megfelelő legmodernebb technológiával rukkolt elő. Kezdetben az inverterek digitális jelekkel voltak vezérelve, majd jöttek a soros kommunikációs változatok és az ipar fejlődésével megjelent a távoli elérés, az ethernetes kommunikáció és különböző kommunikációs protokollok. Az ipar igényére válaszul kijöttek az extra, pluszjellel ellátott szériák, ilyen például az A800+, ezekkel speciális területeket is meg lehetett célozni. A Mitsubishi nagy hangsúlyt fektet a minőségre, az inverterek minden egyes alkatrésze legalább tíz évre van tervezve normál üzemi körülmények között.

- Mi számít normál, vagy éppen extrém üzemi körülményeknek?

- Extrém körülmény a nagyon magas, vagy nagyon alacsony hőmérséklet (mínusz 50 Celsius-fok alatti, vagy plusz 75 Celsius-fok feletti). Nagyon extrém körülmény még a savas közeg, például a szennyvízkezelők, de erre is van megoldásunk: világelsőként hoztunk ki olyan frekvenciaváltót, amiben korrozív, gázkörnyezet-érzékelő áramkör van. Ez kifejezetten a szennyvíztelepeken jelenlévő hidrogénszulfidok érzékelésére szolgál.

- Rengeteg iparágban vannak jelen a vállalat frekvenciaváltói, ezeknek milyen szabványoknak kell megfelelnie? Mennyire szigorúak a minőségi elvárások ezen a piacon?

- Nagyon szigorú szabványoknak kell megfelelni a termékeinknek, az elvárások egyre szigorúbbak nemzetközi és nemzeti szinten egyaránt. Magas követelményeket támasztanak akár a biztonság, akár a zavarvédelem, akár a kedvező hatásfok terén. A beépített szoftver tudásszintje is folyamatosan fejlődik, ügyfeleink a megbízhatóság és a tartósság miatt választanak minket. A frekvenciaváltó tervezésekor a jövőre kell gondolni, arra, hogy fog az az eszköz minél tovább meghibásodás nélkül működni.

- Hogyan segíti az energiatakarékos működést egy inverter? Hol érhető tetten ez az energiatakarékosság?

- Ha van egy motorunk, aminek a fordulatszámát változtatni kell, akkor érdemes invertert használni. Tipikusan a névleges fordulatszám alatt vagy változtató fordulatszámon működő alkalmazás esetében tudunk jelentősebb energiamegtakarítást elérni, de természetesen magától a felhasználási területtől is függ, hogy mennyit.

Érdekes példa a regeneratív egységünk, ez FR-XC névre hallgat. Ezt a frekvenciaváltó elé tudjuk tenni, és a nem használt plusz energiát vissza tudjuk táplálni a hálózat felé. Olyan egységünk is van, ami mindkét irányban tud dolgozni – hálózat felé és normál üzemben is. Erre van egy nagyon jó példánk a lengyelországi Lódz színházában, ahol a díszletek mozgatását ilyen típusú inverterek segítik.

- Mekkora megtakarítás érhető el egy jól megválasztott frekvenciaváltóval?

- Ez mindig az alkalmazástól függ, de általánosságban kijelenthető, hogy minél nagyobb a motor teljesítménye, annál több energiát tudunk megspórolni. A Mitsubishi frekvenciaváltóknak van egy olyan szabályzási módja, amit paraméterrel aktiválunk, akkor az inverter egy „állandósult állapotban” képes a terheléshez és gerjesztéshez szükséges áram értékeket úgy módosítani, hogy a kimenő áram értéke mindig optimálisan elegendő legyen az alkalmazás működéséhez. Ami azt eredményezi, hogy a motor kevesebbet fog fogyasztani.

Lugosi Márton, a Mitsubishi Electric sorozatgyártó cégekért (OEM) felelős mérnöke

Lugosi Márton, a Mitsubishi Electric sorozatgyártó cégekért (OEM) felelős mérnöke | Fotó: Linkedin

- A Mitsubishi Electric széles választékkal rendelkezik az inverterekből. A fentieken túl mi határozza meg, hogy mikor milyen frekvenciaváltót érdemes választani?

- A felhasználási terület, az alkalmazás határozza meg, milyen invertereket kell használni. Cégünknek van ventilátor- és szivattyúspecifikus frekvenciaváltója, darus alkalmazásokhoz, le- feltekercselő alkalmazásokhoz, magas raktárakhoz kifejlesztett termékei is. Egyébként legtöbbször az univerzális frekvenciaváltónkat keresik a partnereink, legnagyobb számban ezeket értékesítjük.

- Mi a vállalat csúcsterméke? Milyen tulajdonságaival emelkedik ki a többi inverter közül?

- A legmagasabbra pozícionált termékünk most az FR-A 800-as sorozat. Például kiemelném a beépített PLC funkciót, amivel a frekvenciaváltó tulajdonságait/funkcióit tudjuk kibővíteni. Említést érdemel a trace funkció, amivel a hiba triggerekhez tartozó áram, frekvencia, sebesség, digitiális be-kimenetek paramétereket tudjuk loggolni egy külső pendrive-ra, és még sorolhatnám. Ennek az FR- A800-as sorozatnak különböző specifikus változatai is vannak, például a már említett CRM a darus változat, de van vízhűtéses is a bányákban való felhasználásra, ahol a léghűtés nem megoldás. Ezek a speciális típusok egyedi firmware-rel vannak ellátva, amik egyedi funkciót és paramétereket jelentenek.

Fotó: Mitsubishi Electric

- A jelenlegi energiahelyzetben hogyan változtak az igények az inverterek iránt? Időben, hogyan kivitelezhető a beszerzés, beruházás? A technológiai tanácsadásban, tervezésben, szerelésben milyen a jellemző együttműködés?

- A globális piacon az energiaárak folyamatos növekedését, és a beszállítási idők megugrását tapasztaljuk. A Mitsubishi Electric cégcsoporton belül rendelkezik saját félvezetőgyárral, ezért jobban meg tudunk küzdeni az alapanyaghiánnyal, valamint gyorsabban tudunk szállítani invertereket.

Az energiaárak emelkedése arra ösztönzi a felhasználókat, hogy megtérülési időket számoljanak, ami sokszor a beruházókat az inverterek vásárlására ösztönzi – mi ebben igyekszünk segíteni, feladathoz illő megoldást adunk, és szoros együttműködésben állunk a partnereinkkel. Magyarországon is komoly csapattal dolgozunk, a közép-európai régióban pedig mintegy kétszázan vagyunk. Tudjuk vállalni a prototípusok leprogramozását, valamint rengeteg egyéb segítséggel tudjuk gyorsítani egy termék piacra jutását.

Szervizrészlegünk folyamatosan ad visszajelzést a fejlesztőknek, az új típusok fejlesztésekor ezt figyelembe is veszik.

Tetszett ez a hír? Értesüljön elsőként a járműipari történésekről, iratkozzon fel az autopro.hu hírlevelére az alábbi linken!

Hirdetés

Kiemelt Partnereink