Trend Megszüntethető az olajköd egy új termékkel

Megszüntethető az olajköd egy új termékkel

Beck András | 2020.01.28 07:19

Megszüntethető az olajköd egy új termékkel

Az olajat és emulziót válthatja ki a Total új Folia termékcsaládja a fémmegmunkálásban. „Egyrészt az olajköd miatti káros hatások szüntethetők meg, másrészt nagyobb üzemekben költségcsökkentés is elérhető a biopolimer alkalmazásával" – nyilatkozta Hering Péter, a Total Lubricants Hungary Kft. értékesítési vezetője.

Hirdetés

A fémmegmunkálásban többnyire olajos és olajos-vizes keveréket használnak. A hűtő-vágó emulziónak átlagosan hat-tíz százalékos az olajtartalma, míg a tisztán olajos fémmegmunkálásnál természetesen 100 százalék olajat használnak. „Ez a kétféle megoldás létezett eddig, de tavaly megjelent egy új termékcsaládunk, a Folia, amely forradalmi újítást hozott ezen a területen. Ez egy emulgeálószer és oldószermentes kenőanyag, amely biológiai forrásból származik és ideális alternatívája lehet az ásványolaj tartalmú kenőanyagoknak. Fő előnye, hogy kiküszöböli az ásványolaj-tartalmú termékeknek azt a hibáját, amely a gépkezelőket érintette a leggyakrabban. A bőrirritáció közvetlenül a bőrön vagy a ruhán keresztül is jelentkezhet, hiszen az olajköd a ruhán is át tud hatolni" – hangsúlyozta az autopro.hu-nak Hering Péter, a Total Lubricants Hungary Kft. értékesítési vezetője.

Bőrirritáció alakulhat ki

Sok embernél allergiás tüneteket is kiválthat az olajköd vagy az emulgeálószer okozta köd, van akinél az emulgeáló szerben lévő adalékok okoznak problémát. Ezek korróziógátló és a kenő képességet javító adalékok lehetnek. Az emulzió egy vizes olajos keverék, amely általában 25 Celsius-fokos hőmérsékleten található a működő gépekben. Ez ideális környezet a baktériumoknak is, amelyek a vízben vannak. A fémmegmunkáló folyadékban szaporodó baktériumok egy bizonyos koncentráció után szintén okozhatnak irritációt. Aerob és anaerob baktériumok figyelhetők itt meg, az egyiknek szüksége van levegőre a szaporodáshoz a másiknak nincs.

Egyes baktériumok kénes anyagot bocsátanak ki, ami kellemetlen, büdös szagot okoz a fémmegmunkáló cégeknél. Jellemzően a hétfői munkakezdéskor jelentkezik ez a hatás, hiszen a hétvégi leállásban nem működnek a gépek és elszaporodnak ezek a baktériumok. Az emulzióban biocideket használnak arra, hogy redukálják ezeket a kénes hatásokat az emulzióban. A biocidek is okozhatnak irritációt, ezek a hatások nem csak a gépkezelőket érintik. Igaz ők közvetlenül érintkeznek ezekkel a szerekkel, de azok a munkatársak is érintettek lehetnek, akik egy légtérben dolgoznak ezekkel a gépekkel. Az emulzióködös levegő belélegzésével a tüdőbolyhokba apró olajszemcsék kerülhetnek, ami rendkívül káros. A szénbányászatban a szilikózishoz hasonlítható ez a jelenség.

Eltűnnek az olajhoz köthető problémák

„A Folia termékcsaládunk egy biopolimer, ebben semmiféle ásványi olaj vagy olajszármazék nincs. A termék feltalálója szerint azzal, hogy a fémmegmunkáló folyadékból kikerül az olaj minden az olajhoz köthető probléma is kiküszöbölhető. Így az irritációs hatások egyáltalán nem jelentkeznek. A Folia egyébként polimerizálódott monomerekből áll össze" – tette hozzá Hering Péter.

Az egészségügyi szempontokon túl számos egyéb felhasználási előnye is van a terméknek a Total szerint. A hűtő-vágó kenőanyag biopolimerre történő lecserélésével a tejszerű emulzió helyét egy szinte teljesen átlátszó zöld folyadék veszi át. Bizonyos helyeken és alkalmazásokban a szerszám élettartama is növelhető. A fő előny a cég szerint azonban az egészségügyin kívül az utántöltéseknél nyerhető mennyiség. Az olaj és az olajos emulzió rátapad a megmunkált alkatrészre, így az elkészült termékeknél a következő lépés a munkafolyamatban általában a zsírtalanítás.

„A Folia használata kevésbé terheli meg a zsírtalanító gépet, hiszen ebben egyáltalán nincs olaj. Egy nagyobb szériánál a fémmegmunkáló gépből kikerülő olaj vagy emulzió komoly utántöltést igényel. A biopolimernél nincsen ilyen jellegű anyagkihordás, ezért lényegesen kisebb vagy egyáltalán nincsen utántöltési igény. Emellett az olajat és az emulziót a gombák és a baktériumok támadása miatt időnként amúgy is le kell cserélni, ami szintén komoly utántöltési igénnyel jár. A Foliával mind a kihordási, mind a baktériumok elszaporodása miatti utántöltés, illetve csere kiküszöbölhető. A biopolimerben nincs olyan baktérium, ami megromolhat, így akármilyen arányban keverhető vízzel. Ráadásul mivel nem esik szét vízre és Foliára a folyadék, ezért nincs szükség emulgeálószerre sem" – mutatott rá Hering Péter.

Költséganalízis

A Total teljes életciklusra számolt bekerülési költséganalízise jó számokat mutat a megtérülésről. Főleg a nagy szériáknál és a sok gépet használó cégeknél éri meg ezt alkalmazni, hiszen ott a kihordás elkerülésével több pénzt lehet megtakarítani, mint a kis cégeknél. „Mivel a visszaforgatás biocid nélkül is megoldható, ezért azt is meg lehet takarítani. Tíz-húsz gép felett jelentős eredményeket hozhat egy átállás anyagilag, ennél kisebb, egyedi gyártásnál, ahol kevesebb ideig működnek a gépek a szakemberek egészségére gyakorolt kedvező hatás miatt lehet érdemes váltani. Ez a dolgozó megtartásában is jelentős szempont lehet a mai munkaerő-hiányos helyzetben. Olyan munkaállomásoknál, ahol lúg vagy saválló kesztyűt kell viselni, ott egy ilyet akár cérnakesztyűre is ki lehet cserélni a Folia alkalmazásával. Ez szintén a munkások ergonómiáját növeli, hiszen gyakorlatilag egy gumikesztyűben dolgozni egész nap nem a legkellemesebb érzés. Erre az egyik partnerünknél konkrét példa is van" – nyilatkozta az értékesítési vezető.

Összetett átállás

Egy átállásnál nagyon nagy hangsúlyt kell fordítani a gépek tisztítására, hiszen nem emulzió vagy olaj kerül újra a gépbe, hanem egy teljesen más anyag. Ha szennyeződés marad a gépben, akkor az szennyezi a Foliát és nem lehet vele elérni a kívánt hatást. Az egész gépben olajmentességre van szükség, biológiai sterilitást kell elérni. „Mivel rendkívül alapos munkára van szükség, ezt csak mi végezhetjük el az átállásnál. Így garantálható az, hogy a termékünk a legjobb tulajdonságokat hozza majd az adott gépen. Magyarországon egyébként nagyjából tíz cégnél folyik tesztelés vagy történt már meg teljesen az átállás a Folia termékre. A fémmegmunkálásnál pár hónapos tesztnek kell megelőznie a váltást, ezeknél a cégeknél több száz gép működik" – húzta alá Hering Péter.

Kiemelt Partnereink