Trend Egyre jobban látnak a robotok

Egyre jobban látnak a robotok

autopro.hu/D.Á. | 2021.04.17 08:22

Egyre jobban látnak a robotok

Fotó: Pexels

Ahogy egyre okosabbá válik, a következő hat évben várhatóan megduplázódik a 3D gépi látás iránti kereslet, de a technológia már ma is szerves részét képezi a modern automatizált rendszereknek.

Hirdetés

Számos tényező indokolja a gépi látás egyre szélesebb körű ipari alkalmazását. Először is a munkaerőhiánnyal küzdő gyártók egyre inkább nyitnak az automatizálás felé. A gépi látáshoz szükséges kamerák, szenzorok, robotok ára az utóbbi időben elkezdett rohamosan csökkenni, így egyre többen döntenek a technológia mellett. Ezzel párhuzamosan a rendszerek teljesítménye egyre nő, így már akár a másodperc töredéke alatt is képesek nagy mennyiségű információt feldolgozni, az így kinyert adatok pedig a szintén fejlődő mesterséges intelligenciának köszönhetően egyre okosabban használhatók.

Szem és agy együttműködése

Egy gépi látást használó rendszer főbb komponensei a kamerák, lencsék, fényforrások, robotizált elemek, számítógépek és a szükséges speciális szoftverek. A rendszer szemei a kamerák, melyekből számos fajta létezik, így nagyfokú a személyre szabhatóság – a fixen elhelyezett kamerák áttekintő képet adnak, és a nagy sebességű folyamatokhoz előnyösek, a robotkarok végére helyezett dinamikus kamerák pedig közeli, részletes, pontos megfigyelésre alkalmasak.

A kamerák képeinek feldolgozásához nagy számítási kapacitás és számos speciális szoftver szükséges. Utóbbiakat egyes vállalatok csomagként árulják, ami tartalmaz felhasználói és programozói szoftvereket is. A gyáripar számára a leglátványosabb fejlődés ezek fejlesztésével érhető el – képesek újabb, jobb tulajdonságokkal felruházni a gépi látás rendszerét, valamint értékes visszajelzéseket gyűjteni és értelmezni a működés során, amely a gépi tanulással is felvértezett rendszerek esetén különösen fontos.

Felhasználási területek

Egyre népszerűbb választás az egyszerű emberi feladatokat gépi látással támogatott megoldásokkal kiváltani. Ilyen például elektronikus alkatrészek beszerelése a házukba, amely számos iparág termékeinek gyártásakor előfordul, a szükséges nagyfokú precizitás pedig a gépi látásnak köszönhetően érhető el.

A technológia elterjedt felhasználási területe a termékek vizsgálata. A gyártósoron végighaladó, összeszerelés előtt álló alkatrészeken létrejövő repedéseket, hibákat, elszíneződéseket a rendszer detektálja, képes a hiba mértékét felmérni, majd a nem megfelelő darabokat automatikusan eltávolítja.

A termékek gépi látás segítségével könnyen nyomon követhetők. Ez a sok komponenst tartalmazó termékek, például autók összeszerelésekor különösen fontos. Sokszor az alkatrészek címkéinek, sorozatszámainak, vonalkódjainak felragasztása és leolvasása egyaránt a gépi látás feladata, így az alkatrészek adatai végig az egymással kommunikáló rendszerekben tárolhatók, a teljes gyártási folyamat alatt nyomon követhetők.

Az összeszerelési folyamatokat a gépi látás végig felügyelni tudja – megbizonyosodik a beépítendő alkatrész helyességéről, megvizsgálja az alkatrész állapotát, megkeresi annak helyét a befogadó elemen, majd pozicionálja az alkatrészt a beépítéshez. A különböző összeszerelési módszerek, folyamatok jellemzőit, hibalehetőségeit szintén képes megfigyelni. Egyes összeszerelési folyamatok, például a megfelelő mennyiségű tömítőanyag felületre való pontos felhordása nagy precizitást igényel, és konzisztens eredményeknek kell születniük. A gépi látás ilyenkor folyamatosan össze tudja vetni a kívánt felhordási pályát a valóssal.

Az utolsó összeszerelési fázisoknál, például csavarozásnál is hasznos a gépi látás – a rendszer képes felismerni a kötés helyét, precízen becsavarni az adott csavart, majd meggyőződni a rögzítés sikerességéről. Tulajdonképpen minden olyan összeszerelési folyamat elvégezhető, amelynek előre kalkulált végeredménye van, és emberi beavatkozást nem igényel — áll a Machine Design írásában.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink