Szolgáltatók Mentőövet dob a repülőgépiparnak az amerikai állam

Mentőövet dob a repülőgépiparnak az amerikai állam

autopro.hu/V.M. | 2020.04.02 04:21

Mentőövet dob a repülőgépiparnak az amerikai állam

Fotó: Twitter/United Airlines

Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa elfogadta azt a kétezer milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagot, aminek részeként az amerikai repülőgépipar legalább 71 milliárd dollár értékű állami segítségért folyamodhat. A koronavírus-járvány hatásait ellensúlyozó támogatások sok ezer dolgozót menthetnek meg a munkanélkülivé válástól.

Hirdetés

Az segélycsomag az utasszállító légitársaságok számára 25 milliárd dollár vissza nem térítendő támogatást és 25 milliárd dollárnyi hitelt tesz elérhetővé. A teherszállítással foglalkozó vállalatok ugyanezen támogatási formákért folyamodhatnak majd összesen 8 milliárd dollár erejéig. A reptereknek 10 milliárd dollár, a reptéri szolgáltatásokat végző cégeknek pedig 3 milliárd dollár segély áll rendelkezésre.

A Boeing, mely korábban 60 milliárd dollárt kért az államtól magának, illetve a teljes iparág megsegítésére, abból a 17 milliárd dolláros alapból is hitelhez juthat majd, melyet nemzetbiztonsági célokra tartanak fenn.

Ahogy arról az autopro.hu is beszámolt, a március 25-én, szerdán, majd pénteken a képviselő ház és Donald Trump amerikai elnök által is jóváhagyott kétezer milliárdos programból az amerikai autóipar is részesülhet majd.

Nagy volt a nyomás a szenátuson

A republikánus szenátorok eleinte csak hitelekkel támogatták volna az repülőipart. Álláspontjuk megváltozásához feltehetően jelentősen hozzájárult, hogy a légitársaságok tízezrek napokon belüli elbocsátásával fenyegetőztek, amennyiben nem sikerül pénzhez jutniuk.

Azon légitársaságok, melyek támogatásban fognak részesülni a sokmilliárdos csomagból, nem bocsáthatnak el dolgozókat egészen szeptember 30-ig, valamint a kollektív szerződést se módosíthatják. A program továbbá korlátozza a saját részvények visszavásárlását, az osztalékfizetést és a magasabb beosztásban lévők kompenzációját is. A támogatásért cserébe az állam egyebek mellett részesedést szerezhet a vállalatokban.

A cégek adóengedményhez juthatnak majd kerozin vásárlásakor, emellett átmenetileg a jegyeket terhelő adót se kell majd megfizetniük. Ugyanakkor, amelyek állami hitelért folyamodnak, bizonyos repülési szolgáltatásaikat lehet, fenn kell majd tartsák, hogy ezáltal biztosítható legyen az ellátás az egészségügyi szerekből, eszközökből.

Bajban a légitársaságok

Az utazások világjárvány miatti elmaradása komolyan érinti a légitársaságokat. Az Alaska Airlines közölte, hogy áprilisban és májusban járatainak 70 százalékát fogja törölni. A United Airlines 52 százalékkal csökkenti járatainak számát az Egyesült Államokban, teljes kapacitását pedig 68 százalékkal. Az utazók számának megcsappanásáról tanúskodik az is, hogy az amerikai repülőtereken, múlthét kedden 279 ezer 018 utas fordult meg, 87 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban – írta meg a Reuters.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink