Szolgáltatók Kritikus hozzáférésű alapanyagnak nyilvánították a gumiabroncs nyersanyagát

Kritikus hozzáférésű alapanyagnak nyilvánították a gumiabroncs nyersanyagát

autopro.hu | 2020.09.22 14:23

Kritikus hozzáférésű alapanyagnak nyilvánították a gumiabroncs nyersanyagát

Fotó: MTI

Az ETRMA (Az Európai Gumiabroncs- és Gumigyártók Szövetsége) üdvözli az Európai Unió 2020. szeptember 3-án közzétett „A kritikus nyersanyagokról” szóló közleményét, amely a természetes gumit is felsorolja, mint kritikus hozzáférésű alapanyagot.

Hirdetés

A természetes gumi - az egyetlen biotikus anyag - 2017-ben szerepelt először a listán. (A biotikus kifejezés jelentése: az életből, élő anyagokból kiinduló. Biotikus hatásnak nevezik az élőlényekre ható környezeti hatást.) A természetes gumi kulcsfontosságú alapanyag az európai gumi- és ab-roncsiparágban, mindenekelőtt az autóiparban. A gumiabroncsipar önmagában felhasználja a globálisan előállított természetes gumi 76 százalékát, amelynek egyelőre nincs olyan természetes helyette-sítője, amely ennyire széleskörűen alkalmazható lenne.

A kritikus nyersanyagok listája megerősíti a természetes kaucsuk kiemelt helyzetét az EU szempont-rendszerében, illetve hangsúlyozza az európai ipar fair és fenntartható természetes kaucsukellátásának fontosságát. Emellett további támogatásáról biztosítja a természetes gumi alternatíváival kapcsolatos ipari kutatásokat. Amint azt az EU előjelző jelentésének kritikus nyersanyagokról szóló része kiemeli, az EU nem termel és nem is dolgoz fel természetes gumit. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió teljes mértékben az importtól függ, amely főleg Délkelet-Ázsiából származik. A természetes kaucsuk biotikus jellege és egyedi tulajdonságai azt is jelentik, hogy alternatív forrásokkal vagy másodlagos nyersanyagokkal nehéz helyettesíteni, ami értelemszerűen bizonytalanságot hordoz magában a termelők és a végfelhasználók számára.

Alternatív megoldásokat keresnek

A Nyersanyagok Európai Innovációs Partnerprogramja keretében az ETRMA már 2008-ban elkötelez-te magát a természetes kaucsuk kínálatának diverzifikálása mellett; a cél a Délkelet-Ázsiától való függőség csökkentése és az alternatív források további kutatása. Ma az EU-ban felhasznált természetes gumi több mint 20 százaléka származik Afrikából, miközben az ipar azt kutatja, hogy az Európában ültetett pitypangból, illetve guayuleból kinyert természetes kaucsukot miként lehetne alkalmassá tenni az abroncs-, illetve a gumiipar számára. Mindezekkel együtt, a természetes gumi fenntartható beszerzése továbbra is fontos marad.

„A természetes gumi kritikus alapanyagként történt ismételt elismerése nagy jelentőséggel bír az iparág számára. Megerősíti az Európai Bizottság azon törekvését, miszerint támogatja az ipar diverzifikációs erőfeszítéseit, egyrészt a termelés nem a hagyományos termelő országokban történő felfut-tatásával, másrészt pedig az Európában is termeszthető alternatív növényi források termelésének ösztönzésével” – nyilatkozta Fazilet Cinaralp, az ETRMA főtitkára.

Az ETRMA reméli, hogy az Európai Bizottság továbbra is támogatja azon állami és magánprojekteket, amelyek célja a gumi értéklánc importfüggőségének csökkentése, illetve, hogy folytatja a megkezdett utat a diverzifikáció irányába.

Kiemelt Partnereink