Szolgáltatók Az informatikai vállalatoknak nem a távmunkára való átállás a kihívás

Az informatikai vállalatoknak nem a távmunkára való átállás a kihívás

Pörge Béla | 2020.03.27 13:47

Az informatikai vállalatoknak nem a távmunkára való átállás a kihívás

Fotó: Pixabay

A koronavírus minden ágazatot érint hazánkban, ez alól az informatika sem kivétel. A Beckhoffot, az S&T-t és a Vonalkód Rendszerházat kérdeztük arról, hogy projektjeiket, mindennapi működésüket hogyan befolyásolja a kialakult helyzet.

Hirdetés

Első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyes cégek jelenleg futó projektjeit mennyire befolyásolja a koronavírus. Egyaránt olyan válaszokat kaptunk, hogy a korábban indult, de jelenleg is zajló projekteket nem érinti a járvány.

Ugyanakkor abban mindenki egyetértett, hogy a neheze most jön: a Vonalkód Rendszerház vezérigazgatója, Szlovicsák Béla arra számít, hogy az első negyedév eredményeit, projektjeit még nem érinti a koronavírus, viszont a következő negyedév, sőt, már rögtön április vízválasztó lesz.

Az S&T szintén arról számolt be, hogy az előttünk álló hetek, hónapok okozhatnak komolyabb nehézségeket: ahogyan Nyírő Ferenc, a cég PLM/CAD/CAM üzletági vezetője elmondta, ők többnyire autóipari beszállítókkal állnak kapcsolatban, akik jelenleg folytatják a munkát, így az S&T még nem érzi a válság hatását. Ugyanakkor az autógyárak leállása miatt várható a beszállítók leállása is, ami természetesen a cég életére is hatással lesz.

A Beckhoff arról adott ki közleményt, hogy a cég működését egyelőre nem érinti komolyabban a járvány, bár a fuvarozásokban kisebb fennakadások lehetnek.

A Kínából érkező szállítmányok lassulása nem okozott fennakadásokat az egyik megkérdezett cégnél sem, mert a nagyobb beszállítók mind rendelkeznek európai elosztó központokkal, raktárakkal, amik biztosították az anyagellátást akkor is, amikor a járvány miatt Kínából sokkal nehezebb volt a nyersanyagok, alkatrészek beszerzése.

Kulcsfontosságú a home office lehetőségének megteremtése

Informatikai cégekről lévén szó, a home office-ra való átállás nem okoz különösebb problémát. A Beckhoff tájékoztatása szerint a munkavállalóik túlnyomó többsége (Németországban 80 százaléka) távmunkában látja el feladataitk, de a Vonalkód Rendszerháznál is 70 százalék körüli ez az arány, míg az S&T-nél szinte mindenki otthonról dolgozik, de a cégnél eddig is jellemző volt a távmunka.

Azt még egyik cég sem tudja megítélni, hogy a krízis hatására milyen lesz a 2020-as évük, mekkora veszteséggel számolhatnak. A Vonalkód Rendszerháznál nagyjából húsz százalékos visszaeséssel terveznek, de fontos megjegyezni, hogy ez még csak becslés, hiszen a válság kifutásáról még nem sokat tudni, ahogy arról sem, hogy esetlegesen ez a szektor részesülhet-e állami támogatásban, mentőcsomagban.

Abban is egyetértettek a megkérdezettek, hogy a járvány okozta helyzet a digitális fejlesztések gyorsítását hozhatja.

Nyírő Ferenc elmondta, hogy az S&T több futó projektje is a távmunkához kapcsolódik, és úgy látja, hogy azok a cégek, akik most nem fejlesztik az otthoni munkavégzés feltételeit, később hatalmas hátrányba kerülhetnek a piacon. Utóbbi megállapításhoz hasonlóan vélekedett Szlovicsák Béla is, aki szerint minden piaci szereplő számára fontos, hogy stabilan tudjon távmunkában is foglalkoztatni.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink