Szolgáltatók Merkel elkerülné a kereskedelmi háborút Kínával

Merkel elkerülné a kereskedelmi háborút Kínával

MTI | 2016.06.13 12:59

Merkel elkerülné a kereskedelmi háborút Kínával

Peking úgy véli, gazdaságát megilleti a piacgazdasági státusz, a német kancellár szerint az Európai Bizottság dolgozik a megoldáson.

Hirdetés

Li Ko-csiang kínai kormányfő Angela Merkel ázsiai országban tett látogatása során elmondta, az Európai Unión a sor, hogy a 15 évvel ezelőtti, Kína Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) történő belépésekor tett ígéretének hivatalosan eleget tegyen. Jelezte egyúttal: egy kereskedelmi háború senkinek nem tenne jót, különösen a jelenlegi lassulással jellemzett gazdasági helyzetben.

Merkel jelezte, nem kellene az ezzel kapcsolatos vitát túlságosan érzelmi alapokra terelni. Sajtójelentések utaltak arra, hogy tavalyi kínai útján már kifejtette, Berlin támogatja a státusz megadását, de Kínának még mindig vannak teendői az ügyben, különösen a közbeszerzések piacának megnyitása terén. Most mindehhez annyit tett hozzá, hogy további egyeztetésekre van szükség, de meggyőződése, hogy lesz megoldás.

Peking tisztában van vele, hogy Németországnak meghatározó szava van az EU döntéshozatalában, a kérdést alighanem azért sürgeti, mert több ország, köztük az Egyesült Államok sem támogatja a kereskedelmi „akadálymentesítésnek számító elismerést”. Szintén ez ellen szól, hogy a közelmúltban a kínai acéltermékek alacsony ára miatt tüntettek Brüsszelben, mert ez az európai acélipart, munkahelyek ezreit veszélyezteti. A kínai miniszterelnök ezzel kapcsolatban kijelentette, az egyoldalú kereskedelmi protekcionizmussal nem lehet a kérdést megoldani. Hozzátette, lépéseket tettek a túltermelésből fakadó helyzet kezelésére.

Merkel még nagyobb szerepet követelt a német vállalatoknak, kijelentette, Németország nyitott a külföldi befektetők előtt, ugyanazt várja el Kínától is. Kiemelte ugyanakkor, hogy viszonossági alapon utat kell nyitni a bankszektorban a kínai bankoknak a német piacon. Li ismét ígéretet tett arra, hogy külföldieket a hazai cégekkel egyenlő elbírálás alá veszik, az üzleti eljárások méltányosak és átláthatóak lesznek.

Li és Merkel pénteken jelen voltak a Daimler AG és a kínai BAIC Motor megállapodásának aláírásán. A két járműipari vállalat 4 milliárd jüan (608 millió dollár) értékű beruházást szentesített, amely pekingi székhelyű közös motorgyártásukhoz kapcsolódik.

A Kína és Németország közötti kereskedelmi forgalom tavaly 164 milliárd dollárt tett ki, ezzel Kína Németország 4. legnagyobb kereskedelmi partnere, fordítva pedig Németország az 5. helyen áll.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink