Szolgáltatók Lelassult a kínai autógyártás, alig vesznek autót

Lelassult a kínai autógyártás, alig vesznek autót

MTI | 2019.05.15 11:40

Lelassult a kínai autógyártás, alig vesznek autót

Meglepően gyenge ütemben nőtt Kína kiskereskedelmi forgalma és ipari termelése áprilisban, ami fokozza a nyomást a pekingi vezetésre, hogy további intézkedésekkel élénkítse a gazdaságot az Egyesült Államokkal való kereskedelmi háború kiszélesedésének közepette.

Hirdetés

A kínai statisztikai hivatal közölt adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben 7,2 százalékkal nőtt, ami 2003 májusa óta a legalacsonyabb ütem. Elemzők 8,6 százalékos bővülésre számítottak a márciusi 8,5 százalék után.

Ugyan Kínáról hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy messze van és nincs hatással ránk, tévesen tesszük. Olvassa el elemzésünket arról, hogy mi történik a magyar bérekkel, ha nem vesznek elég autót Kínában!

Elemzők csalódtak az iparban

Az ipari termelés éves összevetésben 5,4 százalékkal nőtt áprilisban, szemben az elemzők által várt 6,5 százalékkal, illetve a márciusban mért, négy és fél éves csúcsot jelentő 8,5 százalékkal szemben. Kína exportja csökkent a globális kereslet gyengülésének hatására, illetve az amerikai pótvámok következményeként áprilisban, ráadásul az ipar új hazai és külföldi megrendeléseinek növekedése is nyomott maradt. Különösen jelentősen, közel 16 százalékkal csökkent az autógyártás, az autóeladások 14,6 százalékkal estek vissza éves szinten áprilisban.

Az állóeszköz-beruházások éves összevetésben 6,1 százalékkal nőttek az év első négy hónapjában. Elemzők 6,4 százalékot vártak az első három hónapban mért 6,3 százalékos növekedés után.

A beruházások is lassultak

A beruházások 60 százalékát kitevő magánberuházások növekedési üteme a január-márciusban mért 6,4 százalékról 5,5 százalékra lassult az idei első négy hónapban, ami azt jelzi, hogy a szektor nehézségekkel küzd, dacára jegybank erőfeszítéseinek, amellyel igyekszik még több hitelt biztosítani a készpénzhiánnyal küszködő vállalatoknak.

Fogy a lendület

A meglepően jó, a gazdaság erősödésére utaló márciusi adatok után az áprilisi hónap arról tanúskodik, hogy a lendület elfogyóban van. A kínai fogyasztók elkezdték csökkenteni kiadásaikat, kezdve a mindennapi szükségletek kielégítését szolgáló termékektől az olyan nagy befektetésekig, mint az autóvásárlás.

Kétmillió kínai munkája van veszélyben

A Citi amerikai multinacionális befektetési bank elemzői szerint az amerikai pótvámok 50 bázispontot vehetnek el a kínai gazdasági növekedés üteméből, 2,7 százalékkal csökkenthetik a kínai exportot, és 2,1 millió kínai munkahely veszhet oda. Ugyanakkor optimisták, továbbra is arra számítanak, hogy megállapodásra jut a világ két legnagyobb gazdasága kereskedelmi vitájuk rendezésének érdekében. A Bank of America-Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató elemzői arra számítanak, hogy Kína bruttó hazai termékének (GDP) növekedési üteme 6,1 százalékra lassul egy elhúzódó viszály esetén.

A GDP sem mutat fényesen

A kínai GDP tavaly 6,6 százalékkal, az utóbbi 28 év leggyengébb ütemében növekedett. A kínai vezetők az idei évre azt tűzték ki célként, hogy a gazdasági növekedés üteme a 6,0 és 6,5 százalékos sávba essen.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink