Szolgáltatók Az olajexportálók kilenc hónappal meghosszabbították a kőolajkitermelés-csökkentési megállapodást

Az olajexportálók kilenc hónappal meghosszabbították a kőolajkitermelés-csökkentési megállapodást

MTI | 2017.05.26 08:48

Az olajexportálók kilenc hónappal meghosszabbították a kőolajkitermelés-csökkentési megállapodást

Az OPEC és a szervezeten kívüli olajexportálók kilenc hónappal, jövő március végéig meghosszabbították a kitermelés csökkentéséről szóló, június végén lejáró, eredetileg fél évre szóló megállapodást.

Hirdetés

A Bécsben tartott egyeztetések sorát a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) küldötteinek a tanácskozása nyitotta. A közel öt órán át tartó megbeszélés eredményéről hivatalos bejelentés nem volt. A szervezeten kívüliek tanácskozására siető kuvaiti olajügyi miniszter közölte egy újságírói kérdésre, hogy "igen, megszületett a megállapodás, a termelésvisszafogást kilenc hónappal meghosszabbítja az OPEC".

A szervezeten kívüli olajexportálókkal (Non-OPEC) a megbeszélés közel egy órán át tartott és délután fél hatkor az iráni olajügyi miniszter bejelentette, hogy a Non-OPEC tagjai csatlakoztak az OPEC döntéséhez.

Az OPEC 13 tagállama és a kartellen kívüli 11 nagy olajkitermelő ország tavaly decemberben állapodott meg arról, hogy az októberi szinthez képest január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül. Ahogy az első fél évben, úgy a következő kilenc hónapban is két OPEC-tag mentesült a termelés visszafogása alól, Líbia és Nigéria.

Az OPEC és a szervezeten kívüli olajexportáló országok következő közös ülését november 30-án tartják Bécsben. Ezzel kapcsolatban az azeri energiaügyi miniszter azt mondta, hogy a novemberi megbeszélésen áttekintik egyebek között az olajpiacokon mostantól bekövetkező folyamatokat és szükség esetén akár további termeléscsökkentésről is dönthetnek.

Az ecuadori olajügyi miniszter pedig a termeléscsökkentés fenntartásáról szóló megállapodás meghosszabbítása után azt mondta, hogy az OPEC számára a hordónkénti (159 liter) 55-60 dolláros ár az elfogadható.

Az OPEC délelőtti ülésén döntés született még arról, hogy 14. tagként felveszik Egyenlítői-Guineát. A közép-afrikai ország napi olajtermelése 300 ezer hordó körüli, ami az egyik legkisebb az 1960-ban alapított szervezet tagjai között.

Percekkel azután, hogy a Non-OPEC országok is rábólintottak a kőolajtermelés visszafogásának kilenc hónappal történő meghosszabbítására, az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,68 dollár (3,11 százalék) csökkenéssel 52,28 dolláron állt. 19 órakor a Brent ára tovább gyengült, ekkor 2 dollár (3,71 százalék) csökkenéssel 51,96 dolláron állt.

Szakértők szerint csalódást okozott, hogy az OPEC és a Non-OPEC "csak" a termelés szinten tartásáról döntött, holott sok elemző az első félévinél nagyobb termelésvisszafogást várt. Szerintük ugyanis azzal, hogy a kőolaj ára 50 dollár fölé emelkedett, nyereségessé vált és újraindult a palaolajtermelés az Egyesült Államokban. Ez pedig azt jelenti, hogy miközben további kilenc hónapig az OPEC és a szervezeten kívüliek nyomott szinten tartják a termelésüket abból a célból, hogy a világpiacon felhalmozódott olajfelesleg eltűnjön, ezzel egy időben az amerikai olajtermelés felpörög, ami azzal a veszéllyel járhat, hogy a bécsi megállapodás nem hozza meg a várt eredményt.

Kiemelt Partnereink