Techtogether Magyar rekorderek a Shell Eco-marathonon

Magyar rekorderek a Shell Eco-marathonon

autopro.hu | 2010.05.07 16:15

A győri Széchenyi István Egyetem SZEnergy csapata pozitív energiamérleggel érkezett a célba a Shell Eco-marathon Europe 2010 versenyen, és így új rekordot állított fel. A Solar kategória abszolút győztese lett, de magyar rekord a Kecskeméti Főiskola GAMF karának kitűnő eredménye is: egy liter benzinnel csaknem 1600 kilométer volt a hatótávolságuk.

A SZEvolution car, a csapat napelemes, 138 kg-os autója sikeresen átesett kedden a technikai ellenőrzésen. A verseny szervezői a közelgő rossz idő miatt kiemelten kezelték a Solar kategóriát, így ők versenyezhettek legelőször, már a szerdai napon. A péntek délutáni megfelelő idő pedig hozzásegítette a csapatot a győzelemhez, így már harmadik éve hozzák haza az első helyezést.

A napelemes kategória egyik új feltétele 2010-ben, hogy a célba érkező járművek több energiával fejezzék be a versenyt, mint induláskor – ezt idén először a magyar csapatnak sikerült teljesíteni.

A győztes győri gép.

A Shell Eco-Marathon Europe verseny célja egy olyan jármű megtervezése, megalkotása és vezetése, amely a legkisebb üzemanyag-felhasználás és károsanyag-kibocsátás mellett jut el a legmesszebbre. A versenyzőknek nem sebességrekordok megdöntése vagy a célvonal elsőként történő átlépése a feladata, hanem az, hogy adott távolságon a lehető legkisebb üzemanyag-fogyasztást érjék el.

Magyarországot három csapat képviselte; az Óbudai Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem mellett idén a Kecskeméti Főiskola is saját járművel és csapattal vett részt. A kecskemétiek és az óbudaiak is benzines modellel indultak.

Túlszárnyalta a Kecskeméti Főiskola GAMF Karának csapata a kitűzött célt a németországi Lausitzban megrendezett Shell Eco-marathonon, saját építésű járművük ugyanis versenyen futott körök alapján 1588 kilométert is meg tudna tenni 1 liter benzinnel. A csapat már az előzetesen remélt ezer kilométeres eredménnyel is megdöntötte volna a 282 kilométeres magyar rekordot, ezzel pedig jócskán meg is haladta.

A GAMF nagy hatótávolságű járműve.
A GAMF nagy hatótávolságú járműve.

Így a GAMF Kar a legjobb kelet-európai csapatként a benzines prototípus kategóriában a 8. helyezést szerezte meg, míg az összesítésben a 18. helyre került. A prototípus kategóriában összesen 150 csapat nevezett 22 országból. Értékelhető eredményt azonban csak 81 ért el. A kecskemétiek újoncként vettek részt az eco-marathonon egy olyan járművel, amelyben szinte minden elem a versenyre készült, beleértve a saját tervezésű motort is.

A nantes-i Polyjoule nevű francia csapatnak egy liter üzemanyaggal 4414 kilométert sikerült megtennie. A gallok a svájci versenyzők ötéves világrekordját adták át a múltnak. A svájciak egy liter üzemanyaggal 3836 kilométert tettek meg anno. A versenyt szervező Németországnak sem volt oka szégyenre, a hazai versenyzők 2795 kilométerre jutottak egy literrel a klettwitzi Lausitzring versenypályán.