HR Ablak Ismét nőttek a fizetések

Ismét nőttek a fizetések

MTI | 2020.01.03 14:16

Ismét nőttek a fizetések

Január elsejétől a minimálbér bruttó összege 161 000 forintra, a garantált bérminimum pedig 210 600 forintra emelkedik, a növekedés mindkét esetben 8-8 százalékos - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.

Hirdetés

Varga Mihály pénzügyminiszter közölte: a magyar gazdaság idén kimagasló mértékű növekedést produkált, a GDP várhatóan közel 5 százalékkal emelkedett 2019-ben: a Pénzügyminisztérium számításai szerint éves átlagban 4,9 százalékkal. Ezt a növekedést a kétszámjegyű béremelkedés is nagyban támogatja a fogyasztás erősödésén keresztül.

Sikertelenül végződtek a bértárgyalások

A keresetek növekedésére érdemi hatással van a minimálbér és a garantált bérminimum emelése is. Ennek is köszönhetően a 2019 első háromnegyedévi bérnövekedése 2017 és 2018 után ismét kétszámjegyű volt. A tavalyi év első három negyedévében közel 11 százalékkal emelkedtek a bruttó bérek.

Varga Mihály kifejtette: a bértárgyalások a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán folytatódhattak a kiváló makrogazdasági adatoknak köszönhetően, mely feltétele volt a tárgyalások újraindításának. A munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletek között az egyeztetések azonban nem vezettek eredményre.


A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) kevesli a minimálbér és a garantált bérminimum 8-8 százalékos emelését, ennél magasabb emelésre is lehetőséget adna a szövetség szerint a gazdaság teljesítménye - mondta Palkovics Imre, a MOSZ elnöke.

Kifejtette, hogy a 8 százalékos emelési szintben tavaly állapodtak meg, egy olyan megállapodás keretében, amelynek volt egy olyan passzusa, hogy azt újratárgyalják, ha a makrogazdasági mutatók a várttól eltérnek. A pozitív gazdasági változás ellenére a megállapodás maradt.

Palkovics Imre sajnálatosnak nevezte a munkaadók passzív hozzáállását, illetve aggodalmaikat. A munkavállalók ma már nem tüntetnek vagy sztrájkolnak, hanem elhagyják a magyar munkaerőpiacot - hívta fel a figyelmet. A magyar gazdaság további bővülésének, fenntartható növekedésének ugyanakkor egyik alapfeltétele a humánerőforrás, amely akkor marad itthon, ha megfizetik - hangsúlyozta.

A kötelező legkisebb bérek a 2018. végén - a hatéves bérmegállapodás keretén belül - kötött két évre szóló egyezségnek megfelelően növekednek.

Jelentős emelések az elmúlt 10 évben

2010-hez képest így a minimálbér összege 119 százalékkal, a garantált bérminimumé pedig 135 százalékkal emelkedik. A kormányzat tehát elkötelezett a jövedelmek emelkedése mellett. A nettó keresetek 2010 és 2019 között 87 százalékkal emelkedtek a családi adókedvezményt is figyelembe véve.

2010 és 2018 között a nettó keresetek reálértéke kedvezmények nélkül mérve 40,6 százalékkal, a családi kedvezmények figyelembevételével átlagosan 47,2 százalékkal nőtt. A kétgyermekesek reálkeresete 58,6 százalékkal, a háromgyermekeseké pedig 76,1 százalékkal nőtt 2010-ről 2018-ra.

A kormány célja továbbra is az, hogy a jövőben tovább emelkedjenek a bérek Magyarországon, 2020-ban várakozásaik szerint 8-9 százalékot meghaladó átlagkereset-emelkedés várható Magyarországon.

Nyitókép: pixabay.com

Hirdetés

Kiemelt Partnereink