HR Ablak A munkáltató felelős a biztonságos munkafeltételek megteremtéséért

A munkáltató felelős a biztonságos munkafeltételek megteremtéséért

Pörge Béla | 2020.05.27 13:47

A munkáltató felelős a biztonságos munkafeltételek megteremtéséért

Fotó: Skoda Storyboard

Az elmúlt hónapokban bekövetkezett leállások és a távmunkára való átállások elsődleges oka nem gazdasági, hanem járványügyi volt: a COVID-19 terjedése miatt minimalizálni kellett az emberek érintkezését. Május végére a helyzet már sokat javult, ám a munkahelyekre való visszatérés számos egészségügyi óvintézkedést követel meg a munkáltatóktól.

Hirdetés

A Magyar Járműalkatrészgyártók Országos Szövetsége (MAJOSZ) és az Apave közös szervezésében megrendezett konferencián az Apave Magyarország Kft. két szakértője, Tánczos Lajos és Hajdók Marcell beszéltek arról, hogy a járvány enyhülése után milyen előírásokra és szabályokra kell odafigyelnie azoknak a munkáltatóknak, akik újra helyszíni munkavégzést rendelnek el dolgozóik számára.

Felhívták rá a figyelmet, hogy Magyarországon a törvény írja elő azt, hogy a munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés körülményeinek megteremtéséért. A jelenlegi helyzetben ez azt jelenti, hogy a munkáltatók feladata elérni azt, hogy a dolgozók ne fertőződjenek meg a koronavírussal a munkahelyükön.

Megfelelő értékelés és áttekintés

A járvány ugyan enyhült, de nem ért véget, védőoltás pedig nincs ellene, így fokozottan kell figyelni a védekezésre a munkahelyeken is. Bizonyos előírásokat rendeletek szabályoznak (ilyen például a megfelelő távolságtartás és valamilyen maszk viselése), de a munkáltatóknak fontos elvégezniük a kockázatértékelés feladatát.

A kockázatok megfelelő értékeléséhez tartozik végigvenni, hogy milyen sérülékeny csoporthoz tartozó munkavállalók dolgoznak az adott cégnél: idősek, magas vérnyomással küzdők, cukorbetegek, esetleg más krónikus betegségben szenvedők vagy várandós nők.

A törvényben előírt egészséget nem veszélyeztető feltételek biztosítását szintén fontos végigvenni az újranyitás előtt. Ilyen feltétel a megfelelő szellőztetés, a levegő tisztán tartása, fertőtlenítés és a megfelelő távolság betartása a dolgozók között, valamint védőfelszerelés (maszk, kesztyű, kézfertőtlenítő, plexi) biztosítsa.

Távmunka vagy home office

Bár a két kifejezés szinte szinonima, fontos tudni, hogy a magyar jogszabályok a home office kifejezést nem ismerik, a távmunkavégzést viszont igen. A magyar szabályozás kedvező feltételeket biztosít az otthoni (vagy távolsági) munkavégzéshez, ezért érdemes élni ezzel a lehetőséggel, hiszen ez egy biztonságos formája a munkának.

Az Apave szakértői felhívják a figyelmet arra is, hogy a munkavállalók mentális egészségével is törődnie kell a munkáltatóknak, ennek jegyében lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a dolgozók felvehessék a kapcsolatot szakemberekkel, például pszichológusokkal.

Kiemelt Partnereink