Gyártósor Van, ahol a robot már olcsóbb, mint a humán munkaerő

Van, ahol a robot már olcsóbb, mint a humán munkaerő

autopro.hu/P.B. | 2022.01.22 16:22

Van, ahol a robot már olcsóbb, mint a humán munkaerő

Fotó: KUKA

Globális szinten igaz, hogy az automatizálás egyre több vállalatot ér el, egyes munkahelyeket veszélyeztetve, mások természetét pedig megváltoztatva. Az Egyesült Államokban ez már olyannyira valós, hogy vannak olyan feladatok, amiket egy robotkar olcsóbban lát el, mint egy ember.

Hirdetés

Az amerikai Polar Manufacturing több mint száz éve foglalkozik fémalkatrészek (zsanérok, zárak és konzolok) gyártásával Chicago déli részén. Miközben vannak olyan gépei is a vállalatnak, amik az 1950-es évek óta ott vannak a gyárban, a Polar a tavalyi év óta már robotokat is foglalkoztat az üzemben, így enyhítve a munkaerőhiányt.

Az első robot valójában egy robotkar, ami egyszerű, ismétlődő és monoton munkát végez: fémdarabokat emel egy présgépbe, ami aztán új formára hajlítja az adott munkadarabot. A Polar nem vásárolta meg a robotkart, hanem bérli azt a Formic nevű cégtől.

Olcsóbb a robot

A bérlés díja óránként nyolc dollár, miközben egy ember közel kétszeres áron, óránként tizenöt dollárért végzi el ezt a feladatot. Több robotkar alkalmazásával lehetőség nyílt arra, hogy az emberek más, érdekesebb és hasznosabb munkát végezhessenek a gyárban.

Jose Figueroa, a robotkarral felszerelt gyártósor felelőse szerint elsősorban azért éri meg robotokat alkalmazni a gyárban, mert nem kell azokat megvásárolni. A telepítés költsége egyszeri 100 ezer dollár lett volna, ami mellé a programozás költsége is társult volna – ezt sokkal nehezebben tudja előteremteni egy kis- és középvállalkozás.

A Polar 70 embert foglalkoztat, Figueroa szerint öt éven belül már 25 robotkar segíti majd a munkát. Ez nem jelenti azt, hogy az embereket robotokra fogják cserélni, de a cég nem szorul majd új munkaerő felvételére a következő években.

A költségek csökkentése segíti a technológiai fejlődést

A járvány okozta munkaerőhiány globális szinten érezteti hatását, de még az Egyesült Államokban sem engedheti meg magának a legtöbb kkv, hogy egyszeri nagyberuházásokat hajtson végre az automatizálás jegyében. Ugyanakkor a Formic üzletpolitikájának hála, ezek a cégek is technológiai fejlődés útjára léphetnek.

A Formic robotkarokat vásárol, azokat a saját szoftverével látja el, majd bérbe adja őket. A cég és a hasonló vállalatok lehetőséget látnak abban, hogy nagy vállalkozásokat építsenek fel sok kis cég kiszolgálásával. Sokan bányásznak az általuk gyűjtött adatokból termékeik finomítása és az ügyfelek működésének javítása érdekében.

Shahan Farshchi, a Formic egyik befektetője szerint a robotika mai állapotát a személyi számítógépek felfutása előtti időszakhoz hasonló. Mielőtt a PC-k elterjedtek, volt egy időszak, amikor csak a tehetősebb cégek engedhették meg maguknak, hogy hatalmas számítógépes rendszerekbe fektessenek be, amelyek programozása és karbantartása jelentős szakértelmet igényelt. Farshchi szerint hasonló a helyzet most a robotokkal.

A cégek szeretik

Bármi, ami segíthet csökkenteni a munkaerő létszámát vagy a munkaerő iránti igényt, nyilvánvalóan előnyt jelent ebben az időben – véli Steve Chmura, az Illinois államban működő Georgia Nut édesipari cég operatív igazgatója, amely nehezen talál alkalmazottakat – ezért robotokat bérel a Formic-tól.

Jeff Burnstein, az Association for Advancing Automation, egy iparági testület elnöke szerint az automatizálás iránti növekvő kereslet a kisebb cégek körében felkelti az érdeklődést a robotika, mint szolgáltatás iránt. Burnstein szerint ez különösen a raktározással foglalkozó cégek esetében igaz.

Burnstein szerint előbb-utóbb normálissá válik, hogy a robotokat fizetik mindenféle munka elvégzéséért.

Egyre több a robot

Iparági előrejelzések szerint 2021-ben 13 százalékkal több robotot adtak el az Egyesült Államokban az eggyel korábbi évhez képest. Még érdekesebb a bérelt vagy lízingelt robotok számában várható növekedés: 2016-ban 4442 ilyen robot dolgozott az Egyesült Államokban, 2026-ra szakértői becslések szerint 1,3 millióra nőhet a számuk.

A Wired cikke szerint több szakértő is úgy véli, hogy a következő években még olcsóbb és még könnyebben elérhető robotok jelennek majd meg. Azt viszont egyelőre még senki nem tudja megbecsülni, hogy ez milyen hatással lesz a munkahelyekre. Jelenleg csak kifejezetten egyszerű munkák ellátására képesek a robotok, és bár a mesterséges intelligencia fejlődésével ez változik, nem valószínű, hogy igazán összetett, kreatívabb munkákra is képesek lesznek. Így tehát egyes pozíciókat ugyan teljes egészében kiválthatnak a robotok, de a legtöbb munkahelyet inkább átalakítják majd – és egyben enyhíteni fognak a munkaerőhiányon is, de nem a képzett munkaerőt váltják ki.

Tetszett ez a hír? Értesüljön elsőként a járműipari történésekről, iratkozzon fel az autopro.hu hírlevelére az alábbi linken!

Hirdetés

Kiemelt Partnereink