Gyártósor Új gépek tehetik olcsóbbá az e-autók chipjeinek előállítását

Új gépek tehetik olcsóbbá az e-autók chipjeinek előállítását

autopro.hu/V.M. | 2021.09.12 08:23

Új gépek tehetik olcsóbbá az e-autók chipjeinek előállítását

A VIISta® 900 3D ionimplantációs rendszer. | Fotó: Applied Materials Press Releases

A chipgyártó berendezéseket tervező amerikai Applied Materials kettő olyan eszközzel állt elő, amik lehetővé fogják tenni az elektromos autókban használt szilícium-karbidalapú mikrochipek gyorsabb és költséghatékonyabb előállítását.

Hirdetés

A szilícium-karbid félvezetők iránti igény folyamatosan növekszik, mivel az akkumulátorból nyert elektromosságot nagy hatékonysággal konvertálják nyomatékká, javítva a villanyhajtású járművek teljesítményét és hatótávolságát.

Az amerikai vállalat olyan berendezésekkel állt elő, amikkel az eddig alkalmazott 150 milliméter átmérőjűek helyett, már 200 milliméteres szilícium-karbid félvezető lapkákat is meg lehet munkálni. Az átmérő 25 százalékos növelése azt jelenti, hogy egy szeletből mintegy kétszer annyi chip készíthető.

A szilíciummal összevetve keményebb szilícium-karbid olyan természetes anyaghibákkal rendelkezik, melyek az elektromos teljesítmény és a megbízhatóság romlásához vezethetnek. Ezekből következik, hogy a belőle készült félvezető lapkák megmunkálásához, és rajtuk az áramköröknek a kristályszerkezet minimális károsítása melletti kialakításához fejlett technológiákra van szükség.

Ötvenszer simább felszín

Az Applied egyik berendezése, ami lehetővé teszi ezen technológiák 200 milliméteres lapkákon alkalmazását, egy új, kémiai-mechanikai polírozásra szolgáló rendszer.

A szilícium-karbid lapkák felszínének megmunkálása kritikus fontosságú, mivel a felszíni hibák az alsóbb rétegekben is megjelennek. A nagyobb lapkák kezeléséhez az Applied kifejlesztette a Mirra® Durum™ rendszerét, ami integrálja a polírozást, a mérést, a tisztítást és a szárítást. Az új berendezéssel ötvenszer simább felszín készíthető, mint a szilícium-karbid mechanikus megmunkálásával.

Az Applied Materials Mirra® Durum™ rendszere egy félvezető lapka megmunkálása közben.

Az Applied Materials Mirra® Durum™ rendszere egy félvezető lapka megmunkálása közben. | Fotó: Applied Materials Press Releases

Ép marad a kristályszerkezet

Az Applied másik berendezése, a VIISta® 900 3D, ionimplantációra szolgál. A művelet során különböző adalékanyagok ionjait juttatják célzottan a félvezető lapka felszínére, az így kialakított áramkörökkel szabályozva az elektromos áram irányát. A szilícium-karbid keménysége nehézzé teszi az ionok pontos célba juttatását a kristályszerkezet teljesítménycsökkentő károsodásának minimalizálása mellett. Az Applied ígérete szerint, új berendezése minimális károkozással, valamint a szobahőmérsékleti implantációval összevetve több mint negyvenszer kisebb ellenállást eredményezve implantálja az ionokat.

„A számítógépes forradalom táplálása érdekében a chipgyártók egyre nagyobb és nagyobb méretű lapkákra váltottak, drasztikusan növelve chiptermelésüket” – fogalmazott Sundar Ramamurthy, az Applied Materials Csoport alelnöke. „Ma egy új forradalom korai szakaszában vagyunk” – folytatta, hozzátéve, hogy mindez az ő technológiájuk segítségével valósul meg.

Kiemelt Partnereink