Gyártósor Szívesen bíznák a mesterséges intelligenciára a vizuális ellenőrzéseket

Szívesen bíznák a mesterséges intelligenciára a vizuális ellenőrzéseket

autopro.hu/V.M. | 2020.12.04 07:19

Szívesen bíznák a mesterséges intelligenciára a vizuális ellenőrzéseket

Fotó: Landing AI

A gyártástechnológiai cégeket és kutatószervezeteket tömörítő nemzetközi Automatizálási Szövetség (A3) és a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat fejlesztő Landing AI közös felmérésének eredményei azt sugallják, hogy a gyártóvállalatok szívesen bíznák a vizuális ellenőrzéseket a mesterséges intelligenciára, ebben azonban az adaptáció több nehézsége is akadályozza őket.

Hirdetés

A 110 vállalat megkérdezésével készített felmérés négy fő megállapítással zárult, melyek az alábbiak:

1. Még mindig nagy az ember szerepe

A vizuális vizsgálatok a gyártási folyamatok alapvető fontosságú részei, a gépi látás fejlődése, illetve elérhetőbbé válása pedig lehetővé tette, hogy sok üzemben a gépekre bízzák ezt a feladatot.

A válaszadók 40 százalékánál az ellenőrzéseket teljes egészében vagy nagyrészt jelenleg is emberek végzik, 24 százalékuknál azonban a műveletet teljesen automatizálták.

Hibák ez emberi és a gépi vizsgálatnál egyaránt jelentkeznek. A vállalatok 56 százalékánál a legnagyobb problémát a hibás alkatrészek sikertelen kiszűrése és a téves hibajelzések jelentik. Az összetett formájú munkadarabok ellenőrzése a második helyen áll 50 százalékkal, míg 42 százalékkal a harmadik legnagyobb gondot az eltérő alkatrészek egymásutánban vizsgálata jelenti.

2. Bíznak a mesterséges intelligenciában

A gyártásban megfigyelhető egyik trend a sorozatgyártott termékek személyre szabása. Ez a termékvariációk számának növekedésével jár, ami az embereknek nehezebbé teszi a vizsgálatvégzést. A megoldás a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásában rejlik.

A cégeket arra kérték, hogy értékeljék az MI hatékonyságát a nem tudom, nem hatékony, alacsony, közepes, magas és nagyon magas lehetőségeket jelölve. A válaszok sorrendben 12, 2, 4, 28, 39 és 15 százalék arányban oszlottak meg. Tehát a vállalatok 54 százalékánál magasra vagy nagyon magasra értékelték a technológia hatékonyságát az ellenőrzésekben.

A felmérés résztvevőinek 62 százaléka a nagyobb pontosságot jelölte meg az MI fő előnyének, 48 százalékuk az automatizálást, 45 százalékuk pedig az különböző termékek kezelését.

3. Nehéz az integráció, kevés az adat

Az MI-t meg kell tanítani a hibák felismerésére. Kiderült azonban, hogy az MI alkalmazásának legnagyobb akadálya pont a hibaadatok hiánya. Ezt a tényezőt a vállalatok 62 százaléka említette. 41 százalékuk jelölte meg a már meglévő eszközökkel való integráció komplexitását.

A gépi nyelvek egységességének hiánya, a skálázhatóság nehézsége, valamint az MI gyors fejlődése mind hozzájárulnak a technológia lassú terjedéséhez.

4. A személyre szabott megoldásokat preferálják

A cégek az MI terén is az egyedi igényeikre szabott megoldásokat keresik. Kiberbiztonsági megfontolásból sokuk házon belül végezné a fejlesztést, azonban annak magas ára, illetve a kevés fejlesztő arra kényszeríti őket, hogy végül egy beszállítóhoz forduljanak.

A cégek 15 százaléka egy már teljesen kész megoldást vásárolna, 16 százalékuk együtt dolgozna beszállítójával a fejlesztésen, 26 százalékuk házon belül fejlesztene, 42 százalékuk pedig az előző három kombinációját találta optimálisnak – olvasható a Machine Design oldalán.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink