Gyártók Befektetői nyomás alatt a Toyota

Befektetői nyomás alatt a Toyota

autopro.hu/V.M. | 2021.04.20 13:23

Befektetői nyomás alatt a Toyota

Fotó: Toyota Europe Newsroom

A Toyota változásokat fog bevezetni a klímavédelemhez kötődő tevékenységeiben, egyúttal nagyobb átláthatóságot fog biztosítani a jövőben, válaszul a befektetőinek és az aktivisták nyomására.

Hirdetés

A Toyotát azután kezdték kritikával illetni, miután 2019-ben, más gyártókkal együtt támogatta a Trump-adminisztráció azon törekvését, hogy megakadályozzák Kaliforniát a saját, szövetséginél szigorúbb üzemanyagfogyasztási előírásainak, valamint kibocsátásmentes járművek értékesítését kötelezővé tevő kvóták bevezetésében.

A japán OEM most bejelentette, hogy felülvizsgálja a közösségi politika befolyásolása céljából folytatott tevékenységeit, mint a lobbizást, hogy biztosíthassa, azok összhangban állnak a párizsi klímaegyezmény hosszú távú céljaival. A vállalat az év vége felé fogja bejelenteni konkrét akcióit.

Emellett arra fog törekedni, hogy több információt adjon a karbonsemlegesség elérése érdekében folytatott tevékenységeiről, jobb tájékoztatást nyújtva befektetőinek.

El is veszítheti befektetőjét a Toyota

A Toyotát jelenleg négy alapkezelő sürgeti, hogy hagyjon fel a globális felmelegedés kezelését célzó intézkedések akadályozásával – írja a Reuters.

A dán AkademikerPension nyugdíjalap-kezelő vezérigazgatója, Jens Munch Holst szerint a Toyotának világossá kell tennie, hogy felhagy a klímavédelmet akadályozó lobbitevékenységével. Munch Holst a kaliforniai üzemanyagfogyasztási előírások elleni lobbizáson kívül a Toyota, tradicionális hajtású autók nagy-britanniai 2030-as tiltásával szembeni fellépését is kifogásolja.

Az alapkezelő lehetséges, hogy saját maga fog cselekvési javaslattal előállni a Toyota következő évi közgyűlésén, amennyiben a vállalat nem tesz eleget mostani ígéreteinek. Továbbá fontolóra fogja venni részesedése eladását, ha nem lát változást – bár utóbbi eshetőségét alacsonyra értékeli.

A Toyotát cselekvésre szólító három másik alapkezelő a Church of England Pensions Board, a svéd AP7 és a norvég Storebrand.

A változás első szele

A Toyota 2021 elején már hozott egy fordulatot jelentő döntést. Miután Donald Trump elveszítette a választásokat, más autógyártókhoz hasonlóan kihátrált a kaliforniai szigorítás ellen irányuló kezdeményezés mögül.

A Toyota akkor a Biden-adminisztrációval kötendő jó kapcsolat kialakításával magyarázta lépését.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink