Gyártók A Szilícium-völgyből merít a közlekedés forradalmasításához a Ford

A Szilícium-völgyből merít a közlekedés forradalmasításához a Ford

autopro.hu/V.M. | 2021.08.13 04:21

A Szilícium-völgyből merít a közlekedés forradalmasításához a Ford

A Ford Greenfield Labs létesítménye a kaliforniai Palo Altoban. | Fotó: Ford Media Center

A Ford folyamatosan keresi az együttműködési lehetőségeket, hogy 118 évvel alapítása után ismét forradalmasíthassa a mobilitást, ezúttal elektromos, összekapcsolt és autonóm járművekkel. Részben pont az új kooperációk kialakítását szolgálja a Szilícium-völgyben található Ford Greenfield Labs, ami elhelyezkedése által közel van az új mobilitási megoldásokon dolgozó startupokhoz.

Hirdetés

A kaliforniai Palo Alto városában található, 2016-ban létrehozott létesítmény eddig mintegy kétezer startuppal vette fel a kapcsolatot, hogy megismerje azok fejlesztéseit, közülük sokkal pedig együtt is működött vagy működik annak érdekében, hogy valamikor gyártásba kerülhessen a technológiájuk.

Magától értetődőnek tűnik, hogy a fiatal cégeknek leginkább befektetésre van szüksége, azonban – bár a Ford valóban segíti tőkéjével a startupokat – sokuk számára a legnagyobb segítséget az autógyártó fejlesztési, gyártási és terméktervezési tapasztalatai jelentik. A Ford támogatást nyújthat például a mérnökeitől adott visszajelzésekkel, tanácsokkal azzal kapcsolatban, hogy a fejlesztések hogyan illeszthetőek be az ellátási láncokba, vagy beszállítókkal való kapcsolatteremtéssel.

Ez a fajta együttműködés a Fordot is segíti annak megértésében, hogyan teremthet jobb élményt vásárlóinak, illetve miképp fejlesztheti termelési folyamatait.

Már megszülettek az első sikertörténetek

A partnerségek közül már több sikertörténet is kikerült, az egyik a Symbio Robotics céggel folytatott együttműködés. A startup a Forddal közösen fejleszt egy olyan szoftveres platformot, ami ipari robotoknak lehetővé teszi a bizonytalan környezethez való alkalmazkodást. Mesterséges intelligencia, gépi tanulás és erővisszacsatolás által a gépek komplex összeszerelési műveleteket végezhetnek és javíthatják a gyártási hatékonyságot. A sikeres teszteket követően a Symbio megoldását már alkalmazza a Ford Michiganben, elektromos hajtásláncok gyártásában.

Már zajlik a munka, hogy megvizsgálhassák egy másik cég, a Cruz Foam fejlesztésének alkalmazhatóságát. A startup kitinből, a második legnagyobb mennyiségben előforduló bipolimerből állít elő habot, ami az autókban például hangszigetelőként, míg a logisztikában csomagolóanyagként használható. Mivel a hab teljes mértékben komposztálható, nem marad utána hulladék.

Egy harmadik vállalat, amivel a Ford sikeres kooperációt folytat, a Cepton. A cég egy egyedi, úgynevezett MMT (mikromozgásra épülő) képalkotási technológiát használva fejleszt olyan lidar szenzorokat, amikben nincsenek tükrök és forgó alkatrészek, csökkentve a lidar árát, valamint javítva annak megbízhatóságát. A kutatás-fejlesztést és alkalmazást is magába foglaló együttműködés röviddel a cég 2016-os alapítása után indult. A cég érzékelőit a Ford némely okos városi projektjében használja jelenleg.

Kiemelt Partnereink