Gyártók A Renault és a Honda is meghosszabbította a vuhani gyárleállást

A Renault és a Honda is meghosszabbította a vuhani gyárleállást

autopro.hu/Sz.N. | 2020.02.03 14:42

A Renault és a Honda is meghosszabbította a vuhani gyárleállást

A koronavírus gazdaságra gyakorolt hatása miatt Kína olajkereslete a 2008. évi pénzügyi válság óta legnagyobb mértékben esett, eközben a Renault és a Honda is úgy döntött, hogy meghosszabbítja vuhani gyárbezárását, a Goldman Sachs szerint pedig akár 5 százalék körüli szintre is lassulhat az ázsiai ország idei GDP-növekedése.

Hirdetés

A koronavírus miatt a Renault francia járműgyártó úgy döntött, hogy legalább február 13-áig meghosszabbítja a termelésleállást vuhani gyárában. Úgy volt, hogy a 2 ezer főt foglalkoztató gyárban február 10-én indul újra a termelés.

A Honda bizonytalan még a dátumban

Február 13-ig a Honda sem indítja újra vuhani üzemében a termelést, de nem is jelölt meg időpontot arra, hogy mikortól nyitja meg kapuit a koronavírus epicentrumában működő gyár.

A japán autógyártó a Renault-hoz hasonlóan február 13-ra tolta el három autógyártó egységének zárva tartását.

Vasárnap a vállalat helyi szóvivője még azt nyilatkozta, hogy a Honda február 14-től tervezi a visszaállást a normál menetbe. Ennek ellenére a japán márka központjának szóvivője elmondása szerint a Honda Motor a helyi kormány szabályait fogja követni és még nem eldöntött tény, hogy mikor folytatódik a gyártás Vuhanban – számolt be a Reuters.

Olajválság lesz még a végén?

Kínában az olajkereslet a 2008. évi pénzügyi válság óta legnagyobb mértékben, napi mintegy 3 millió hordóval esett, ami a fogyasztás közel 20 százalékának felel meg. Az országban tradicionálisan nő a holdújév ünnepnapjai alatt az olajkereslet amiatt, hogy gyakorlatilag a fél ország útnak indul repülővel vagy autóval.

Kedvezőtlenül érinti a kínai olajfeldolgozókat a keresletcsökkenés. A megcsappant kereslet miatt az olajfinomítók kénytelenek termékeiket tározókba helyezni, ezek kapacitása azonban véges, hamarosan csordultig telnek. Kína legnagyobb olajfeldolgozója, a Sinopec Group termelésének 13-15 százalékos visszafogására készül, erről február 9-ig dönt.

Március végéig meg kéne állítani

A Goldman Sachs szerint, ha a kínai kormánynak nem sikerül úrrá lennie a fertőző járványon az első negyedévben, az ország gazdasági növekedése 5 százalék körülire zuhanhat.

Kína hazai összterméke (GDP) tavaly 6,1 százalékkal nőtt, közel 30 éve legkisebb mértékben bővült. Az idei növekedési célt a parlament márciusban esedékes, szokásos évenkénti plenáris ülésén határozzák majd meg.

Nyitókép: Pexels

Kiemelt Partnereink