Gyártók Giga járműipari beruházás Győrben

Giga járműipari beruházás Győrben

Koloszár Tamás | 2009.11.12 14:21

Giga járműipari beruházás Győrben

Az Új Magyarországi Fejlesztési Terv keretében, két pályázat (TIOP 1.3.1./1, 1.3.1./2) lezárásával 13 intézményben, összesen 55,5 milliárd forint értékű felsőoktatási fejlesztés valósulhat meg. A nyertes pályázók egyike a győri Széchenyi István Egyetem, ahol a jármű- és közlekedésiparhoz kapcsolódó műszaki képzési és kutatási infrastruktúra fejlesztésére kerül sor.

Hirdetés

Az Új Magyarországi Fejlesztési Terv keretében, két pályázat (TIOP 1.3.1./1, 1.3.1./2) lezárásával 13 intézményben, összesen 55,5 milliárd forint értékű felsőoktatási fejlesztés valósulhat meg. A nyertes pályázók egyike a győri Széchenyi István Egyetem, ahol a jármű- és közlekedésiparhoz kapcsolódó műszaki képzési és kutatási infrastruktúra fejlesztésére kerül sor.

A jármű- és közlekedésipar számára 6,5 milliárd forint uniós és hazai támogatással megépülő képzési és kutatási bázis ünnepélyes alapkőletételére október 30-án került sor az egyetemi kampuszon a Tudomány Hetéhez kapcsolódva. A rendezvényen az egyetem és a város vezetői mellett ünnepi köszöntőt mondott Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Borkai Zsolt Győr polgármestere és a házigazda intézmény nevében dr. Szekeres Tamás, a SZE rektora.

Az alapkőletétel ünnepélyes pillanata.
Az alapkőletétel ünnepélyes pillanata.

Az ünnepségen Molnár Csaba miniszter elmondta: „Az „oktatás” kifejezése már nemcsak tantermeket és tankkönyveket, továbbá felkészült oktatói gárdát jelöl, hanem beruházást a jelenbe és a jövőbe, verseny- és kezdeményezőképességet. A győri Széchenyi István Egyetem ezt felismerve a kutatás egyik fellegvárává nőtte ki magát. Egy vár, amelynek lakói megalapozhatnak egy generációról generációra megújuló fejlesztési stratégiát. Az itt „előállított” tudás globális lesz, de a siker lokális: a győri egyetemi polgárok és oktatói gárda, továbbá Magyarország sikere.”
Pálinkás József arról beszélt, örül annak, hogy az egyetem alapító okiratát minisztereként elláthatta kézjegyével, s a hatalmas beruházás alapkőletételén is jelen lehet. Az MTA elnöke ezért érzelmileg is kötődik a Széchenyi István Egyetemhez. Széchenyit példaként állította az utókor számára, hiszen ő alapította meg az akadémiát, amelynek most elnöke, továbbá Széchenyi István olyan programot adott az országnak, amelyre lehetett alapozni.
Borkai Zsolt győri polgármester azt hangsúlyozta az alapkőletételen, hogy a fejlesztés összefogás eredménye, amelyet az állam, az egyetem és a város közösen valósít meg.

Az intézmény által biztosított önerővel kiegészülve közel 7 milliárdos összköltségvetésű, három éves egyetemfejlesztési projekt célja egy európai színvonalú, környezete és a változások felé nyitott, az ipari, gazdasági szereplőkkel hatékonyan együttműködő, szolgáltató szellemű felsőoktatási intézmény kialakítása, illetve az ehhez szükséges infrastrukturális háttér megteremtése.

A fejlesztés elkezdésével az új tanév is zavartalanul elkezdődhetett, mivel a beruházás nem okoz gondot az egyetem mindennapi életében. Teljes funkciójában 2011-től vehetik használatba a hallgatók, az egyetem munkatársai, a vállalati partnerek és valamennyi érintett az új komplexumot.

A fejlesztés súlypontjai között szerepel a műszaki képzés minőségének emelése, az egyetem tudáspotenciáljának jelentős növelése, az egész életen át tartó tanulás korszerű feltételeinek megteremtése, kutatási-fejlesztési támogatás a vállalatok számára, ehhez korszerű kutatási infrastruktúra kiépítése, széleskörű mérnöki szolgáltatások kínálata, valamint integráció hazai és nemzetközi tudáshálózatokhoz.

A projekt három fő fejlesztési eleme:
I.) Új-Tudástér Oktatási és Közösségi Tér (6240 m2 összterület, 2,9 Mrd Ft tervezett bekerülési költség): itt, az egyetem új központi épületében koncentrálódnak majd a tudományos képzési, szakképzési és oktatásfejlesztési funkciók, valamint a hallgató szolgáltatások.
II.) INNO-Share Regionális Tudástranszfer Központ (6280 m2 összterület, 2,8 Mrd Ft tervezett bekerülési költség): az új épületszárny az egyetem hallgatói, oktatói, valamint a jelentős kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet folytató vállalatok, vállalkozások, tudományos szervezetek és személyek számára kínál könyvtári, információs háttértámogatást valamint technológiai és technológia-transzfer szolgáltatásokat.
III.) UNI-INNO Műszaki K+F Eszközpark és Technológia Transzfer Tér (1,2 Mrd Ft tervezett bekerülési költség): a projekt révén jelentős eszközberuházással gazdagodó és továbbfejlődő, a vállalati igényeket is figyelembe vevő, korszerű felszereltségű laborbázis hatékonyan támogatja a hallgatók gyakorlatorientált képzését, az oktatók, doktoranduszok tudományos kutató munkáját. Itt találnak otthonra a közös egyetemi-vállalati kutatási projektek is.

Kiemelt Partnereink