Archív Daimler-ügy: évek óta nem történt semmi

Daimler-ügy: évek óta nem történt semmi

MTI | 2010.03.27 21:05

Daimler-ügy: évek óta nem történt semmi

A legkevesebb 22 ország, köztük Magyarország kormányzati képviselőinek korrumpálásával vádolt Daimlernél már korábban figyelmeztettek a vélhető megvesztegetési esetekre, a német autógyár vezető beosztású tisztségviselői azonban figyelmen kívül hagyták ezeket az intéseket - írta legfrissebb számában a Der Spiegel.

Hirdetés

A hamburgi hetilap internetes kiadásában szombaton arról számolt be: a korrupciót feltáró amerikai hatóságok abból indulnak ki, hogy a megvesztegetések a menedzsment tudomásával, illetve fedezésével történtek.

Az amerikai igazságügyi minisztérium helyi idő szerint kedden Washingtonban hozta nyilvánosságra azt a keresetet, amely szerint a németországi autógyár termékeinek eladása érdekében külföldi kormánytisztviselőket fizetett le. A listán 22 ország szerepelt, köztük Oroszország, Kína, Egyiptom, Vietnam és Irak, továbbá Görögország és Törökország, valamint Horvátország mellett Magyarország is. A különböző formájú megvesztegetésekre 1998 és 2008 között került sor.

A Der Spiegel információi szerint a Daimler értékesítési részlegének vezetői elutasították azoknak a számláknak az ellenőrzését, amelyekről a megvesztegetési kifizetések történtek. Mindez - mint a hetilap írta - a nyilvánosságra hozott keresetből derült ki. A kereset szerint a konszern korábbi belső revíziós vezetője már 2000 májusában figyelmeztetett arra, hogy a cégnél egy jogellenes belső számlázási rendszert alkalmaznak a külföldre irányuló, "piszkos" kifizetések lebonyolítására. Eszerint egy olyan számlázási rendszer került alkalmazásra, amely a német jogszabályok szerint már 1999 óta törvénybe ütközőnek számított. A szóban forgó számlákról ugyanis készpénzkifizetések is történtek, ugyanakkor azok ellenőrzésére csak minimális lehetőség volt.

A belső revízió akkori vezetője ennek nyomán azt indítványozta, hogy az általa vezetett részleg ellenőrizhesse a rendszert, a jogilag problémás kifizetéseket azonosíthassa és a lehető leggyorsabban leállíthassa. A konszern értékesítési felelősei azonban elutasították ezt, és általánosságban szembehelyezkedtek azzal, hogy a számlák felett nagyobb átláthatóságot biztosítsanak.

A Der Spiegel szerint a korábbi revíziós vezető elmondta azt is: egy évvel később már követelte, hogy véglegesen zárolják az említett számlákat. Egy értékesítési menedzser ezt azonban elutasította.

Kiemelt Partnereink