Archív A stabilizáció útjára lépett a kínai gazdaság

A stabilizáció útjára lépett a kínai gazdaság

MTI | 2020.07.09 18:19

A stabilizáció útjára lépett a kínai gazdaság

Fotó: Pixabay

A kínai statisztikai hivatal adatai szerint a termelői árak éves bázison 3,0 százalékkal estek vissza júniusban. Ez mérsékeltebb az elemzők által várt 3,2 százalékos, valamint az áprilisi 3,7 százalékos árcsökkenésnél. Havi összevetésben a termelői árindex 0,4 százalékkal nőtt májusról júniusra, az év első hat hónapjában 1,9 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest.

Hirdetés

A legmarkánsabb - 39,1 százalékos - visszaesést a kőolaj és gáz árait illetően regisztrálták a múlt hónapban, ám ez javulásnak számít a májusi 57,6 százalékos árcsökkenéshez képest. A fogyasztói árucikkek termelői árindexe 0,6 százalékkal, köztük az élelmiszereké 3,2 százalékkal emelkedett júniusban, enyhén nagyobb ütemben a májusinál.

A fogyasztói árindex 2,5 százalékkal nőtt júniusban az előző év azonos időszakához képest, beváltva az elemzői előrejelzéseket. Májusban az elmúlt 14 hónap legalacsonyabb szintű - 2,4 százalékos - inflációját mérték, miután a fogyasztói árindex januárban 5,4 százalékkal csaknem kilencéves csúcsot ért el.

Havi összevetésben a fogyasztói árak 0,1 százalékkal emelkedtek májusról júniusra, míg az év első hat hónapját tekintve 3,8 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához képest. A kínai kormányzat 3,5 százalékos fogyasztói áremelkedést tűzött ki az idei évre.

A feldolgozóipar és a szolgáltatóipar júniusi teljesítményét vizsgáló hivatalos, illetve privát felmérések is azt mutatták, hogy a kínai gazdaság kezd stabilizálódni a járvány okozta visszaesés után. A kínai bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben 6,8 százalékkal esett vissza a járvány bénító hatásainak nyomán - először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzétenni a hivatalos GDP-adatokat. A járvány miatti bizonytalanság tükrében pedig a kínai parlament idén nem jelölt ki GDP növekedési célszámokat. Egyes elemzők arra számítanak, hogy a kínai gazdaság a második negyedévben is csökkenéssel zárhat a külkereskedelmi akadályok miatt. A statisztikai hivatal a tervek szerint július 16-án közli a második negyedéves GDP-adatokat.

Kiemelt Partnereink