Elemzések A járműgyártás a hazai ipari termelés egyik legnagyobb húzóága

A járműgyártás a hazai ipari termelés egyik legnagyobb húzóága

MTI | 2019.11.13 11:08

A járműgyártás a hazai ipari termelés egyik legnagyobb húzóága

Elsősorban a járműgyártás kibocsátásnak 22,0 százalékos, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának 26,1 százalékos növekedésének köszönhetően az ipari termelés volumene szeptemberben 11,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Hirdetés

Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 9,0 százalékkal emelkedett, az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 3,1 százalékkal nőtt. Az iparon belül a döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 11,7 százalékkal emelkedett, míg az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Hasít a járműgyártás, de nőtt a gépgyártás is

A feldolgozóiparon belül legnagyobb, 29 százalékos súlyú járműgyártásban jelentősen gyorsult a növekedés üteme, szeptemberben a kibocsátás 22,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi viszonylag alacsony termelési szintet, amikor 8,6 százalékkal csökkent éves összevetésben. A közúti gépjármű gyártásának volumene 32, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 13,0 százalékkal emelkedett.

A feldolgozóipari termelés mintegy 14 százalékát adó számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása nőtt a legnagyobb mértékben, 26,1 százalékkal.

Az előző havi csökkenést követően a gép, gépi berendezés gyártása 5,3 százalékkal nőtt, főként a legnagyobb szakágazati súlyú motor-, turbinagyártás (kivéve: légi-, közútijármű-motor) számottevő bővülése folytán.
A legnagyobb mértékben, 9,8 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás esett vissza az export kedvezőtlen alakulása miatt.

Hatalmasat ugrott a járműexport is

Az ipari export volumene 16,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A járműexport 28,9 százalékkal nőtt a tavaly szeptemberi alacsony bázishoz képest, amikor 15,0 százalékos volt az éves összevetésű visszaesés. Számítógépek, elektronikai és optikai termékek exportja 26,2 százalékkal nőtt, amiben szintén benne van az alacsony bázis hatása.

Az ipar belföldi értékesítése 7,0, ezen belül a feldolgozóiparé 10,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A járműgyártás belföldi eladásai 22,3 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi 13,0 százalékos esés után, a számítógépek, elektronikai és optikai termékek értékesítése viszont 3,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábban is alacsony szinttől.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 25,0 százalékkal nagyobb volt a 2018. szeptemberinél. Az új belföldi rendelések 8,0, az új exportrendelések 27,7 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány szeptember végén 6,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az exportrendelések 6,2, a belföldi rendelések 8,4 százalékkal csökkentek.

Az év első kilenc hónapjában 6,3 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest, a tavalyi 3,5 százalékos növekedés után. Az összes értékesítés 64 százalékát képviselő külpiaci eladások volumene 7,3 százalékkal, a belföldi értékesítésé 6,5 százalékkal nőtt.

Kiemelt Partnereink