Beszállítók Így használja az Ipar 4.0 alapú technológiákat a Bosch

Így használja az Ipar 4.0 alapú technológiákat a Bosch

autopro.hu/P.B. | 2020.07.16 13:49

Így használja az Ipar 4.0 alapú technológiákat a Bosch

Fotó: Bosch Presse

Az Ipar 4.0 az ipari forradalom negyedik generációja vagy hulláma, azon időszak, amikor a mesterséges intelligenciát elkezdte használni az ipar. A főként a valós idejű adatelemzésre, a hálózatba kapcsolásra és automatizációra épülő megoldások nem szimplán a hatékonyság növeléséről, hanem a termelés forradalmasításáról szólnak.

Hirdetés

Az Ipar 4.0 alapú technológiák komolyabban az elmúlt néhány évben kezdtek elterjedni, a legtöbb nagyvállalat már legalább részben használja az ilyen technológiákat. Nincs ez másképpen a német Boschnál sem, ahol kifejezetten büszkék az alkalmazására. A Manufacturing Global című lap összeállított egy tízes listát a Bosch legérdekesebb Ipar 4.0 alapú megoldásáról.

A lista

A tizedik helyre a marógépek vibrációját vizsgáló szenzorok kerültek. Ennek a technológiának a legfőbb előnye, hogy a rendszer azonnal jelez, ha a gép az elvárt paraméterektől eltérően dolgozik, így sokkal előbb lehet a hibákra reagálni.

A kilencedik helyen az apróbb alkatrészek (például az ablaktörlőkar) festésének technológiája került. A Bosch az IoT segítségével azonnal ellenőrizni tudja, ha a festés minősége nem megfelelő, így a hibák sokkal hamarabb kiszűrhetők.

Nyolcadik a vágófolyadékokat adagoló rendszer. Itt alkatrészenként eltérő, hogy mennyi és milyen folyadékra van szükség, ezek beállítását automatizálták a Boschnál, ezzel komoly időnyereséget értek el.

A hűtőrendszerek működését ellenőrző mechanizmus került a hetedik helyre. Nagyon fontos elemről van szó, hiszen egy-egy gép túlmelegedése komoly problémákhoz vezethet, így viszont a mesterséges intelligenciának köszönhetően időben észrevehető a baj, még mielőtt a túlmelegedés bekövetkezne.

A listán hatodik Ipar 4.0-ás megoldás az előzőhöz hasonló technológia, ám itt a CNC gépek ellenőrzéséről van szó. Az előny nagyon hasonló, komoly pénzt és időt nyert azzal a vállalat, hogy a gépek működését valós időben tudják ellenőrizni, időben kiszűrve a lehetséges hibákat.

A top 5

A Manufacturing Global listáján az ötödik helyre a Bosch szikraforgácsolást ellenőrző rendszere került, a bonyolult eljárást leegyszerűsítő technológiával szintén a hibák megelőzése az egyik nagy előny, de a gép működése is jobb lett.

A negyedik a Bosch központi rendszere, ami az adatelemzés alapján kiosztja az embereknek a feladatokat például arra vonatkozóan, hogy hol található javításra szoruló hiba.

A dobogó legalsó fokán szintén egy általánosabb rendszer áll, a Bosch minőségellenőrzése. Az Ipar 4.0-ás technológiának hála sokkal átláthatóbb és hatékonyabb lett ez a rendszer. A második helyre szintén egy minőséget ellenőrző rendszer került, de itt kifejezetten a préselési folyamatok ellenőrzéséről van szó, ami egy nagyléptékű fejlesztés volt a cégnél.

Az első helyre a hidraulikus rendszerek folyadékainak és szűrőinek a mesterséges intelligenciával történő ellenőrzése került. Ennek köszönhetően a Bosch jobb minőségű olajjal tudja ellátni a hidraulikus rendszereit, ráadásul a régebbi gépeket is hálózatba kötötték, így ez már egy általános eljárás a cégnél. Ezzel több alkatrész működését tették hatékonyabbá, nem beszélve arról, hogy az előállítás költségeit is csökkentették.

Kiemelt Partnereink