Beszállítók Így érinti a célgépgyártókat a koronavírus

Így érinti a célgépgyártókat a koronavírus

Pörge Béla | 2020.04.02 07:20

Így érinti a célgépgyártókat a koronavírus

Fotó: Facebook/Hepenix

Egyelőre senki nem számolt be drasztikus hatásokról, ám ez a szektor is megérzi a válságot. A célgépgyártással foglalkozó vállalatoknál is visszaeséssel kell számolni.

Hirdetés

A cégek futó projektjei egyelőre haladnak, leállások vagy komolyabb zavarok nincsenek. A Transmoduls Tervező és Gyártó Kft. arról számolt be, hogy szükség esetén együttműködnek ügyfeleikkel az átszervezésekben, illetve támogatják őket a projektcéljaik elérésében.

A Kvalix Automatika Kft. és a Hepenix Kft. is arról számolt be, hogy a projektek utolsó szakaszában akadhatnak problémák a fuvarozással, esetleg az átvétellel. Tóth József, a Hepenix üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy egyes partnerek esetében leállították a szállítást, míg Forró Péter, a Kvalix ügyvezetője elárulta, hogy volt olyan eset, amikor ügyfelük biztonsági előírásai miatt nem tudták üzembe helyezni a leszállított gépüket. Ugyanakkor hozzátette, hogy általában sikerül megoldást találni a partnerekkel erre a problémára.

A szállítások lassulása önmagában egyik cégnek sem okoz különösebb fennakadást, bár némi változás észlelhető ezen a területen is.

Nem jelent komolyabb kihívást a home office-ra való átállás

Tóth József elmondta, hogy a munkatársaik zöme otthonról dolgozik és online tartják egymással a kapcsolatot, akiknek pedig gyártási és szerelési munkát kell végezniük, azok a megfelelő óvintézkedések betartásával teszik ezt. Szintén a biztonsági intézkedéseket emelték ki a Transmodulsnál, míg Forró Péter arról is beszélt, hogy a Kvalixnál egységesíteni kellett a chatelés felületét, annyira intenzívvé vált a virtuális kapcsolattartás.

Mindhárom cégnél létezett már korábban is az otthoni munkavégzés lehetősége, így önmagában az erre való átállás nem jelentett különösebb változást a vállalatok életében. Abban is hasonló véleményen voltak az autopro.hu által megkérdezett célgépgyártók, hogy a járvány a digitális fejlesztések felgyorsulását is magával hozhatja.

Mindenki veszteségekkel számol

A válság nem kíméli ezt a szektort sem. Forró Péter úgy nyilatkozott, hogy kiegyezne azzal, ha a Kvalix vesztesége 10 százalék lenne, de ennél jobb vagy rosszabb forgatókönyvet sem tart kizártnak. Tóth József szerint egyelőre még nem lehet megjósolni, hogy milyen lesz az idei év, ez a következő pár hétben fog eldőlni attól függően, hogyan alakul a járványügyi helyzet.

A Transmodulsnál bizakodóan látják a helyzetet, arra számítanak, hogy megfelelő előkészítéssel és biztonsági intézkedésekkel a magyar gazdaság jobb állapotban maradhat, mint sok európai országban, így Magyarország vezető szerepet tölthet be a termelés újjáépítésében, és új erőre kaphat Európában. Az autóipart illetően rövid távú szenvedést követően gyors helyreállást várnak, felgyorsuló technológiai változásokkal, például az elektromos autók elterjedésével.

Kiemelt Partnereink