Beszállítók Együtt hasznosítja újra az akkukat a CATL és a BASF

Együtt hasznosítja újra az akkukat a CATL és a BASF

autopro.hu/P.B. | 2021.09.26 12:23

Együtt hasznosítja újra az akkukat a CATL és a BASF

Fotó: Facebook/CATL Battery

A kínai CATL bejelentette, hogy stratégiai partnerséget kezd a német BASF vállalattal az akkumulátorok újrahasznosítását illetően – a CATL célja egy európai, lokális ellátási lánc kiépítése az akkumulátorok előállításában és újrahasznosításában.

Hirdetés

Mint ismert, a világ egyik legnagyobb akkugyártója, a kínai CATL Erfurtban építi meg első európai üzemét, mely a tervek szerint 2022-ben nyitja meg kapuit, és akár évi 14 gigawattórás gyártási volumennel is rendelkezhet majd. A BASF-fal kötött megállapodáson keresztül európai ellátási láncot építene ki ezen üzeméhez a CATL.

Jelenleg Kína dominálja az akkuk újrahasznosításának piacát, az erre alkalmas üzemek kétharmada az ázsiai országban található. Ez egyben azt is jelenti, hogy a világ más területeire eladott akkukat is vissza kell szállítani Kínába az újrahasznosításhoz, ami költséges folyamat.

Sem a CATL, sem pedig a BASF nem árulta el, hogy Európán belül hol épülhet fel az akkumulátorok újrahasznosítását végző üzem.

Egyre nagyobb piac

Ahogyan az autógyártók egyre inkább az elektromobilitás és a fenntarthatóság felé fordulnak, úgy jut egyre nagyobb szerep az akkumulátorok újrahasznosításának. Egy átlagos lítium-ionos akkumulátor élettartama jelenleg minimum 8-10 év, de még ekkor is alkalmas akár az újrahasznsításra, akár az energiatározóként való alkalmazásra.

Kínában évente körülbelül 100 ezer tonna akkut hasznosítanak újra, de egyéb ázsiai országokban is vannak ilyen üzemek, főleg Dél-Korea erős még az iparágban. Ezzel a régió felelős a világ akkumulátor-újrahasznosításának túlnyomó többségéért.

A CATL számára persze Kína is fontos

Európa és Kína egyaránt azon dolgozik, hogy mind az akkumulátorok előállítási, mind az újrahasznosítási kapacitását növelje az adott régióban. Európában különösen fontos lenne a helyi ellátási láncok kiépítése, ebben segít a CATL üzeme, illetve a partnersége a BASF-fal.

Ugyanakkor a CATL számára természetesen a kínai piac is fontos, komoly beruházásokat hajt végre ott is a vállalat. Öt komolyabb projektet jelentett be augusztusban a cég, ezekkel együtt összesen évi 137 gigawattórára nő a CATL gyártási kapacitása – írja az Automotive Logistcs.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink