Gyártók Bosch-alapkőletétel: 6,5 miliárdos beruházás, 400 új munkahely

Bosch-alapkőletétel: 6,5 miliárdos beruházás, 400 új munkahely

Kovács András | 2010.06.23 14:39

Bosch-alapkőletétel: 6,5 miliárdos beruházás, 400 új munkahely

Ünnepélyes alapkőletétellel elindult a Bosch miskolci gyárának bővítése, a 6,5 milliárd forintból megvalósuló beruházás 400, később 1000 új munkahelyet teremt, s ezzel megduplázódik a cégcsoport autóipari gyártókapacitása a városban.

Hirdetés

Az alapkőletételen megjelent Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Káli Sándor, Miskolc város polgármestere és természetesen a házigazda, Klaus Leupold, a miskolci gyár igazgatója is.

Klaus Leupold, Káli Sándor és Czomba Sándor.

Mint korábban írtuk, a gyár bővítését május 5-én éves sajtótájékoztatóján jelentette be a Bosch magyarországi első embere, Thomas Beyer. Miskolcon a kéziszerszám-üzletág mellett az autóipari alkatrészek, többek között, indítómotorok, generátorok, töltőrendszerek gyártásával foglalkozó Robert Bosch Energy aand Body Systems Kft. működik. Az új gyáregység ez utóbbi kapacitását bővíti majd, az átadást jövő májusra tervezik. A Bosch ma több mint 2000 embert foglalkoztat Miskolcon, ez a létszám bővül hamarosan 400-zal.

Klaus Leupold gyárigazgató az alapköletételi ceremónián hangsúlyozta, az ágazatot sújtó válság miatt kevés mostanában az ilyen pozitív, kapacitásbővítésről, fejlesztésről hírt adó bejelentés. „Amikor 2006-ban a Bosch németországi dízelüzeméből megérkeztem Magyarországra, nagyon gyorsan megfogalmazódott bennem a bővítési terv, azért örülök most annak, hogy ez valóra válik.” – Ez életem első alapkőletétele, ami egyben az elmúlt 4 esztendő megkoronázása is – mondta, majd megköszönte Káli Sándor polgármesternek a jó együttműködést.

Tény, hogy a város és Bosch kapcsolata felhőtlen: a közös innovációs és beruházási célokat tükrözi, hogy Miskolc 140 millió forinttal járul hozzá a gyártócsarnok építéséhez. A beruházás régiós jelentőségére utalt a gyárigazgató, amikor hangsúlyozta, hogy az Észak-magyarországi Operatív Program 981 millió forinttal támogatta a beruházást. Benne a gyártócsarnokkal, szociális helyiségekkel, logisztikai területekkel és egyéb kiszolgáló létesítményekkel.

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár beszédében azt emelte ki, hogy a beruházás hátrányos helyzetű régióban valóul meg, s teremt több száz új munkahelyet. Ezt támogatva a „következő időszakban olyan adózási és szakképzési rendszert kívánunk létrehozni, amely a magyar gazdaságot versenyképessé teszi”.

Káli Sándor, Miskolc polgármestere zászlóshajónak nevezte a Bosch-t, amely kiemelten foglalkozik a mechatronikával. (Nem véletlenül van az egyetemen Robert Bosch Mechatronikai Tanszék. A szerk.) A polgármester megköszönte a folyamatos fejlesztéseket, az elmúlt 4 évet, s azt, hogy a gyárigazgató időközben igazi miskolci polgár lett. – Nem csak az Opera- vagy Kocsonyafesztiválon tűnik fel a Bosch első embere, de drukkol a Miskolci Jegesmaciknak is – mondta, eltérve egy kissé a szigorú protokolltól. Káli Sándor azt sem felejtette el megköszönni, hogy a társaság jelentős segítséget nyújtott az árvízkárosultaknak is.

A rövid beszédek után a három főszereplő beletette a fémhengerbe mindazt, ami belevaló, lezárta, majd a gyárigazgató elhelyezte ezt az alapkőben. Ezt követően rövid, de informatív gyárlátogatásra nyílt lehetősége az újságíróknak, akik tanúi lehettek a Cardiffból áthelyezett generátorgyártás kezdeti lépéseinek. A tesztüzemmód után ősszel indulhat a generátorok sorozatgyártása.

Azt eddig is tudtuk, hogy a miskolci Bosch önindítóban nagyon erős, azt viszont kevesebben, hogy a cégcsoport a városban kezdte a Start/Stop rendszerű önindítómotorok gyártását. Azóta annyira belejöttek, hogy 1,5 millió darab készült belőle, minden negyedik önindítómotor már ilyen rendszerű.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink