Beszállítók Graboplast: Nanotechnológiai eljárás magyar szabadalomként

Graboplast: Nanotechnológiai eljárás magyar szabadalomként

Laczó Balázs | 2010.02.05 14:29

Graboplast: Nanotechnológiai eljárás magyar szabadalomként

Nanotechnológiai eljárást jegyeztetett be a Graboplast magyar szabadalomként, amely által javítható egyebek mellett a metrókban használatos PVC padlók kopás és karcállósága, tisztíthatósága - közölte Jancsó Péter elnök-vezérigazgató pénteken Győrben.

Hirdetés

A műszaki tulajdonságok szempontjából egyedülállónak tekinthető termék gyártásához 110 millió forint költséggel már megteremtették a feltételeket a társaság győri gyárában - tette hozzá az elnök-vezérigazgató.

Jancsó Péter a Graboplast Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: négy évvel ezelőtt komoly problémát jelentett a padlók tisztíthatósága, főként annak fényében, hogy a Graboplast termékeket szívesen építik be távol-keleti metrókba, buszokba, ahol sok viszontagság éri őket.

A társaság K+F igazgatósága 2006-ban kidolgozott egy eljárást, aminek köszönhetően az új anyaggal kombinált, PVC-bázisú padló felületi rétege akár PVC-mentessé is tehető. Ez számtalan korláttól szabadítja meg az alkalmazását, s a drágának ezután sem minősülő PVC-felület eddig elképzelhetetlennek hitt tulajdonságokat kapott. Jó részüket még maga a Graboplast sem ismeri – tette hozzá Jancsó Péter.

Borsodi László és Jancsó Péter
Borsodi László és Jancsó Péter Fotó: H. Baranyai Edina

Németh Anett marketingigazgató ezt egy kísérleti berendezéssel szemléltette is: a gumitalpat imitáló ingával nagy nyomásnak tetta ki a padlómintát, míg egy másikat égő vegyszerrel tesztelt. Látható volt, hogy míg a PVC padlón az eldobott cigarettacsikk sötét nyomot hagyna, addig a másikon nem, mivel az anyag hő hatására vízrészecskéket bocsát ki.

A Graboplast 2007-ben szabadalmaztatta az eljárást, s ezt a napokban jegyzeték be. Ahhoz azonban, hogy nagyipari mennyisében és szélesebb termékválasztékban készülhessenek a padlók, a gyártósort át kellett alakítani. A beruházás – a Visiotech-hel és rajta keresztül négy magyar céggel kötött megállapodás alapján – most valósult meg, erről Borsodi László, a szerződő Borsodi Műhely Kft. igazgatója beszélt.

Az összefogás annak a jól ismert válságkezelő felhívásnak a jegyében született, amivel Borkai Zsolt győri polgármester tavaly márciusban a magyar termékek támogatására bíztatta a győri cégeket. Jancsó Péter elmondta: a teljes beruházás 110 millió forintba került. Borkai Zsolt szerint a város továbbra is szeretné támogatni a vállalkozások összefogását, amelynek ügyéhez eddig 80 cég csatlakozott.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink