Techtogether Jakab László: Sokkal több nő kellene a műszaki területekre

Jakab László: Sokkal több nő kellene a műszaki területekre

autopro.hu/P.M. | 2017.05.25 15:31

Jakab László: Sokkal több nő kellene a műszaki területekre

A BME VIK adott otthont a Women Techmakers konferenciának, amelyen szó esett a mentorok szerepéről és a női karrierlehetőségekről is a mérnöki és az informatikai területeken.

Hirdetés

– Több női oktatóra és hallgatóra lenne szükség a műszaki és az informatikai képzéseken. A hölgyek fontos szerepet töltenek be a közösségekben előbb az egyetemen, később a munkahelyen: jellemzően a legtöbb lánynak kiválóan megy a kiegyensúlyozó és a koordinátori szerep – nyitotta meg a Women Techmakers rendezvényt Jakab László, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja.

Az intézmény honlapján az olvasható, hogy a rendezvényt Szegletes Luca, a BME VIK Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék adjunktusa szervezte, aki 2014-ben elnyerte a Google Anita Borg Memorial Scholarship elismerést. Utóbbi célja a nők kiemelkedő teljesítményre ösztönzése a számítástechnika és technológia területén, és sarkallásuk arra, hogy példaképek és vezetők is legyenek e területeken.

– Mindannyiunkat érintő kérdéseket jártunk körbe, elsősorban azt, hogy nemtől és kortól függetlenül hogyan tudjuk segíteni és inspirálni egymást pályatársainkkal, mit jelent a siker, és kik lehetnek a mentorok, akik a sikerek elérését segíthetik – foglalta össze a rendezvény célját a szervező oktató-kutató, aki férfiakat és nőket, leendő mentorokat és olyanokat is várt a programra, akik szeretnének segítséget kapni a pályájukon.

Hozzátette, hogy a nőkkel még inkább előfordul, hogy negatív és pozitív sztereotípiákkal is együtt kell élniük, utóbbira szemléletes példa, hogy a nőket eredendően empatikus személyiségeknek tartják, akik inkább kerülik a konfliktusokat és a konszenzus megteremtésére, a társaság összetartására törekszenek. E mellett érheti a nőket negatív kritika is, amelyre szerinte a legjobb megoldás, ha humorral kezeljük az előítéleteket.

A rendezvény panelbeszélgetésének vendége volt Rencz Márta, a BME VIK Elektronikus Eszközök Tanszéke tanszékvezető-helyettese, a kar egyetlen női tanszékvezetője. Elmondta, hogy neki sem volt könnyű egy olyan szakmában, amelyben a férfiak adják a többséget. Sokat köszönhet tanszékének és női oktatóinak, akik a pályája elején a szárnyaik alá vették. Szintén a beszélgetés vendége volt Bábel Gabriella, a Microsoft Magyarország Nagyvállalati Üzletág igazgatója, és Polgár Judit sakknagymester, a női sakk-világranglistát 26 éven át vezető sakkozó. Polgár Judit szerencsésnek érzi magát, hogy olyan területen ért el sikereket, amelyen a szabályok egyértelművé teszik a teljesítményt. A panelbeszélgetés résztvevői mindannyian abban bíznak, hogy nőhet a nők elfogadottsága, és egyre többen belátják, hogy a diverzitás növeli a közösségek teljesítményét.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink