Techtogether Egyetemi kapcsolat: Robert Bosch tanszék Miskolcon

Egyetemi kapcsolat: Robert Bosch tanszék Miskolcon

Kovács András | 2010.02.12 20:01

Egyetemi kapcsolat: Robert Bosch tanszék Miskolcon

Amikor a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara helyet adott a Bosch tanszéknek, ez lett a II. világháború után az első, vállalatok által finanszírozott tanszék Magyarországon. Az ipar és az egyetem együttműködésének sikeres példája nyomán azóta máshol is hoztak létre hasonló, az ipar által támogatott tanszéket, laboratóriumot.

Hirdetés

Minderről büszkén mesél az autopro.hu-nak két vendéglátónk, Dr. Jakab Endre korábbi és Dr. Szabó Tamás jelenlegi tanszékvezető. Nem ússzuk meg a mechatronika fogalmának alapvetését sem: ezt először a robotokra használták, Németországban pedig az ABS-rendszerrel kezdődött „karrierje”. Szóval: gépészet, elektrotechnika és elektronika, informatika, automatizálás. Arra, hogy melyikből mekkora evőkanál, most nem térnénk ki.

Az egymillió eurós projektnek gyorsan érezhető lett az eredménye a karon: az ide jelentkező diákoknak egyre komolyabb szinten kell teljesíteni. A növekvő presztízst az is jelzi, hogy csak magas pontszámmal lehet bekerülni, de a mérnöki karra jellemzőnél jóval magasabb a nyelvvizsgás diákok aránya is.

A Robert Bosch Mechatronikai Tanszék a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kar 2004 októberi támogató állásfoglalása alapján az Egyetemi Tanács határozatával alakult meg. A Mechatronikai tanszékcsoporthoz a Szerszámgépek tanszéke és a Bosch tanszék tartozik.

A tanszék létrehozásának gondolata a Bosch konzorcium magas szintű vezetőinek, Dr. Peter Adolff és Dr. Gotthard Romberg miskolci, Dr. Besenyei Lajos rektornál történt látogatása során alakult ki. A társaság igazgató tanácsa Stuttgartban 2004. júniusában hagyta jóvá a javaslatokat. Szeptemberben Franz Fehrenbach, a Bosch cégcsoport első számú vezetője Miskolcon oklevelet adott át a rektornak a Robert Bosch Mechatronikai Tanszék létrehozásának támogatásáról. Októberben döntés született arról is, hogy az új tanszék viselheti a cég alapítójának nevét.

2005. decemberétől a tanszék projektvezetője Günther Schulze, majd 2006. augusztustól Horváth Attila a Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. igazgatója. A magyarországi Bosch gyárak és a tanszék közötti együttműködés koordinálására a cégcsoport Gredinger Lajos ny. vezérigazgatót, az egyetem Dr. Patkó Gyula jelenlegi rektort jelölte ki.

A tanszék 2005. július 1-jével kezdte meg működését. Tanszékvezető: Dr. Jakab Endre egyetemi docens (2005-2009), Dr. Szabó Tamás (2009- ) egyetemi docens. A tanszék személyi állománya: két egyetemi docens, két tanársegéd, egy tanszéki mérnök és előadó, továbbá 2 doktorandusz hallgató. A tanszék, a laboratóriumok létrehozását és berendezését, továbbá hároméves működését nagyobb részben a magyarországi Bosch cégek, kisebb részben a Német Alapítványi Szövetség fedezte.

A támogatások révén egy korszerű mechatronikai laboratórium rendszer működik, amelynek eszközeit az oktatásban, kutatásban, tanfolyami képzésekben egyaránt használják. A Hidraulika-Pneumatika, Szenzortechnika, PLC, Hajtástechnika és a Mechatronikai rendszerek laboratóriumainak kiemelt feladata a gyakorlatorientált képzés. Ezeket az autopro.hu-nak is bemutatták, a Hidraulika labor például olyan, hogy hasonló felszereltségű nincs Magyarországon az egyetemi oktatásban. De találkoztunk 6D-s alakfelismerő rendszerrel ellátot robottal is, ebből a Dunától keletre csupán ez az egy van hazánkban.

A támogatások az eszközökön túl természetesen kiterjednek vendégprofesszorok meghívására, a kutatásokba, oktatásba való bekapcsolásukra, tananyag-fejlesztésekre- és átvételre, közös projektekben való együttműködésre.

A tanszék egyik legfontosabb feladata a mechatronikai mérnökképzésben való részvétel, amelynek akkreditációi sikeresen megtörténtek. Az alapképzési szakon 2007-ben kezdődött meg az oktatás, az úgynevezett „elsőhelyes” jelentkezők száma évről-évre látványosan nő. A mesterszak indítása 2011-re várható, szakfelelőse Dr. Patkó Gyula egyetemi tanár, szakirány felelős: Dr. Jakab Endre egyetemi docens.

A Robert Bosch Magyarország cégcsoport a Miskolci Egyetemet, benne a Gépészmérnöki kar hallgatóit számos területen támogatja, segíti a gyakorlatorientált képzést, a nyári gyakorlatot, az üzemlátogatásokat, a gyakornoki programokat, a tudományos diákköri (TDK) szakdolgozatokat, a diplomaterveket, PhD témákat, konzultációt biztosít, fakultatív tárgyakat hirdet meg, Bosch Díjat ír ki és még sorolhatnánk.

A tanszék további fontos feladatai kutatások és a fejlesztő munkák a régióban működő mechatronikával foglalkozó gyárak, elsősorban a Bosch vállalatok számára. A négy Bosch gyár javaslatot tett olyan kutatási, fejlesztési feladatokra, amelyek kidolgozása számukra hasznos és fontos volt. Ezek a projektek biztosították 3 éven át a piaci kitettséget is megtapasztaló tanszék finanszírozását, amelyet azután 2008-ban az egyetem vett át. A projekteket 2009-ben sikeresen zárták, s azóta újabbak előkészítésébe kezdtek.

A hallgatók tájékozódására, a karrierlehetőségek megismerésére a cégek az egyetemen és a gyárakban rendszeresen nyílt napot szerveznek. A gyakorlatorientált képzést jól szolgálják a Pneumobil és Elektromobil versenyek, amelyen a Gépészmérnöki és Informatikai karról több csapat vesz részt. A soron következő Elektromobil 2010 április 16-17-én lesz. Hat darab fúrógéppel kell hajtani a kis autót, mérik a gyorsulást és a megtett távolságot. Idén száz csapatot várnak egyetemekről, főiskolákról, a környező országokból, de lesznek német indulók is, mint ahogy középiskolák csapatait is szívesen látják - utóbbiakat versenyen kívül. És lesz Pneumobil is, május 7-8-án az egri Érsekkertben.


Ultrahangos mosóberendezés vezérlésének modernizálása

Az elméleti oktatás, a kutatás mellett komoly gyakorlati megközelítésű munka is folyik a karon, amely gyorsan képes igen látványos eredményeket felmutatni a Bosch gyárakkal együttműködésben. Mint például az alábbi történetben, ahol az egri Bosch Rexroth gyár és a kar működött együtt sikeresen.

Az alábbi ábrák egy berendezés vezérlésének korszerűsítését szemléltetik.

BOSCH CL100 PLC
Innen indultak.
BOSCH CL100 PLC
Ilyen lett.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink