Techtogether A hazai kis- és középvállalatok lehetséges kitörési pontjai

A hazai kis- és középvállalatok lehetséges kitörési pontjai

autopro.hu | 2010.03.22 16:40

A közép-európai egyetemek vállalkozáskutatással és oktatással foglalkozó hálózata (ERENET) és a Széchenyi István Egyetem 2010. március 27-én, szombaton a hazai kis- és középvállalatok (kkv) lehetséges kitörési pontjairól rendez konferenciát Győrött.

Hirdetés

A műhelymunka célja, hogy a résztvevők egy közös nyilatkozatot fogadjanak el egy új fejlesztési politikához – mondta el dr. Farkas Szilveszter, a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar egyetemi docense, a konferencia fő szervezője és házigazdája. A rendezvényen ismert hazai kutatók és kkv fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek tartanak előadást, s formálják a közös nyilatkozatot. A helyszín az egyetem VIP terme (Egyetem tér 1., konferencia épület, I. emelet.) lesz.

Dr. Józsa László, a győri egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar dékánjának 10 órakor tartandó köszöntője után dr. Szabó Antal nyugalmazott ENSZ tanácsos, az ERENET tudományos igazgatója és Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium igazgatója nyitja meg a szakmai eszmecserét.

A 10.15 órakor induló első szekció témaköre: a kis- és középvállalati szektor helyzete, szerepe, az állami politika kihívásai a magyar gazdaságban. “Vállalkozó, mint a gazdasági fejlődés mozgató ereje” a címe dr. Szirmai Péter egyetemi docens, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, a Kisvállalkozás-fejlesztési Intézet Igazgatója előadásának. Dr. habil Szerb László egyetemi docens, a Pécsi Tudományegyetem oktatójának témája: kisvállalati- és vállalkozáspolitika: vonzások és választások. A hazai kkv szektor a nemzetközi összehasonlítás tükrében a témaköre dr. Szabó Antal, az ERENET tudományos igazgatója előadásának. Némethné Gál Andrea, a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája oktatási rektor-helyettese a hazai kkv-k versenyképességének egyes összetevőit nemzetközi összehasonlításban mutatja be. A hazai kkv-k adórendszere. Lehet-e kiszámítható, átlátható és vállalkozóbarát adózási rendszert kialakítani? – témakörben dr. Lakatos Mária egyetemi adjunktus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemoktatója ad elő. A szekció záró előadását Small Business Act üzenete a döntéshozóknak és a hazai mkkv-szektornak címmel Borbás László adjunktus, az Óbudai Egyetem oktatója tartja.

A 12 órakor induló második szekció témája: vállalkozás-fejlesztési infrastruktúra, válságkezelés, emberi erőforrások fejlesztése. Az első előadó „a hazai KKV-fejlesztési infrastruktúra jelene és feladatai a jövőben” témakörben Nagy András, a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója lesz. A társadalom kulturális hatásai a KKV vezetők gondolkodási és viselkedési mintázatára a témája Németh Gergely munka és szervezetfejlesztési szakpszichológus, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, a Szent István Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem óraadó tanára, a Corporate Values Vezetési és Szervezetfejlesztési Tanácsadó Kft. munkatársa előadásának. Hasonlóságok és különbségek a válság és a kilábalás idején a kkv-k és nagyvállalatok menedzsment és HR gyakorlatában a címe dr. Poór József egyetemi tanár, bejegyzett menedzsment tanácsadó (CMC), a Pécsi Tudományegyetem oktatója előadásának. A klaszterek hatását a KKV-k helyzetére dr. Nahlik Gábor tanszékvezető egyetemi docens, a Pannon e-Oktatási Klaszter elnöke, a Pannon Egyetem oktatója mutatja be.

Living Lab–ek és innovációs portálok lehetőségei a KKV-k fejlesztésében témakörben dr. Hronszky Imre a BME egyetemi tanára és Kovács Katalin projekt menedzser, a Közép-Magyarországi Innovációs Központ Nonprofit Kft. munkatársa előadásának. Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium elnöke témája: mikro vállalkozások fejlesztési szükségletei és lehetőségei, különös tekintettel a mikro finanszírozás jövőjére. Családi vállalkozások Magyarországon a címe Filep Judit, a Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központ munkatársa, Ph.D. hallgató elemzésének.

A 15.15 órakor kezdődő harmadik szekció témája: a vállalkozásoktatás hazai tapasztalatai és feladatai. A szekció nyitó előadását a konferencia fő szervezője és házigazdája dr. Farkas Szilveszter, a győri egyetem egyetemi docense „A vállalkozásoktatás feladatai, hazai helyzete és továbbfejlesztésének útjai” témakörben tartja. A vállalkozásoktatás korszerű hazai kísérleteit, a Corvinus Egyetem és a PennState Egyetem együttműködését Csapó Krisztián egyetemi tanársegéd, a Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának munkatársa mutatja be.

A konferencia záródokumentumát a 16 órakor kezdődő vita és szövegezés keretében fogadják el. A vita moderátora dr. Szabó Antal, az ERENET tudományos igazgatója lesz. A konferencia zárszavát, értékelését – várhatóan 17.30 órakor – dr. Farkas Szilveszter, a győri egyetem egyetemi docense mondja el.


Hirdetés

Kiemelt Partnereink